Yazı Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 15:46 Bu yazı 4472 kez okundu
 
Sürücülerin kabusu YOL HİPNOZU nedir ?
İlhan Avutman
 
 

Bölgemizin köklü sürücü kurlarından GİRBAY sürücü kursları Kurucu başkanı İlhan Avutman belkide bir çok sürücünün dahi bilmediği ''hipnozlu yol'' olayına dikkat çekmek için haber merkezimize bir yazı gönderdi.

İlhan Avutman yazısında:

YOL HİPNOZU NEDİR ? 

 

 

YOL HİPNOZU  çoğu sürücünün bilmediği ve farkında olmadığı bir fiziksel durumdur. Yola çıktınız 2.5 saat sonra yol hipnozu başlar , hipnoz olan sürücünün gözleri açıktır ancak gözün gördüğünü beyin kayıt etmez , analiz etmez .

 

 

YOL HİPNOZUNUN KAZA SEBEPLERİ NELERDİR ?

 

 

Yol kenarında duran araca veya önde giden TIR' a arkadan çarpma kazalarının bir numara sebebi YOL HİPNOZU dur . Kocatepe Cami İmamı İsmail Coşar da Yol hipnozu kurbanı oldu .

 

YOL HİPNOZU olan sürücü çarpma anına kadar son 15 dakika hiçbişey hatırlamaz . Kaç km hızla gittiğinin , önündeki aracın hızını analiz edemez , genellikle çarpışma 140 km ve daha üzeridir .

 

 

YOL HİPNOZUNDAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK LAZIM ?

 

 

YOL HİPNOZU 'ndan korunmak için 2-2.5 saate 15 -30 dakika durmak hava almak , kahve içmek gerekir . Yol hipnozu uzun yolda 4. Saate zirve yapar . Film tamamen kopmuş olur. Yolda giderken belli yer ve araçları not edip hatırlamak yapmak gerekir .

 

 

GECE YOLCULUĞU YOL HİPNOZU RİSKİNİ ARTTIRIYOR

 

 

Son 15 dakika hiçbişey hatırlamıyorsan kendini ve yolcuları ölüme götürüyorsun demektir . Bu Hipnoz gece daha çok olur ve yolcular da uyuyor ise durum çok vahim olur . Sürücü her 2.5 saate durmalı ve dinlenmeli , zihni sürekli açık olmalıdır . Gözler açık fakat zihin kapalı ise , ya ölürsün , ya yaralı veya maddi hasarlı .dedi.

 

 
Etiketler: Sürücülerin, kabusu, YOL, HİPNOZU, nedir, ?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı