Yazı Detayı
21 Kasım 2020 - Cumartesi 12:46 Bu yazı 1009 kez okundu
 
KADİM DOST KİTAP
Sefa Sami
 
 

Ne güzel bir dosttur kitap…

         Zarar vermeyen, menfaat gözetmeyen gerçek bir arkadaştır kitap…

         Hayatın tüm streslerinden, sıkıntılarından apayrı bir dünyadır kitap…

İlerlediğin yolda menzile varman için gerçek bir rehberdir kitap…

Başarının anahtarı kitapları okumak ve sevmekten geçer. Okuduğumuz her bir kitap, hayata bakış açımızı değiştirir. Yenidünyaların, yeni hayatların kapılarını ardına kadar açar önümüze. Yeni simalarla tanışmamıza vesile olur. Genel kültürümüzü artırır. Olaylara bakış açımız değişir. Odaklanmayı güçlendirir. Hayatımızı değiştirmek konusunda yardımcı olur. Örneğin disiplinsiz bir hayat tarzından disiplinli bir yaşayışa geçirir. Öz güveni artırır. Hızlı düşünmemizi sağlar. Açık fikirli bireyler olmamıza yardımcı olur. Düzenli ve sürekli kitap okuyan fertlerin hem kelime dağarcığı hem de bilgi birikimi her gün daha artırarak gelişir. Yapılan bilimsel araştırmalarda kitap okuyanların hafızalarının daha kuvvetli olduğu tespit edilmiştir.

         Japon atasözünde dendiği gibi “kitap okumak en iyi ilaçtır”. Hayatın streslerinden, sıkıntılarından kurtulmamıza sebep olur. Uykusuz gecelere son vererek uyku kalitemizi artırabilir. Empati kurma yeteneğimizi geliştirir ve çevremizle daha iyi iletişim kurmamıza sebep olabilir. Kitap okuma alışkanlığımızı devam ettirerek toplumlar içerisinde konuşmalarımızı, sohbetlerimizi doyumsuz hale getirebiliriz. Kimi zamanlar hayatın gerçekleri çekilmez hale gelebilir. Lakin okumakta olduğumuz kitapların hayal dünyamızda kurduracağı düşler bizleri tekrar yaşama döndürür. Kitap okuyan asla yalnız değildir. Çünkü çıkarsız tek arkadaşlarımız kitaplardır. Bazen okuduklarımız sayesinde yalnızlığımızı sevecek hallere gelebiliriz. Okuduğumuz kitaplar bizimle konuşur, öğüt verir. Yeri gelir çözmekte zorlandığın alanlarda rehberimiz olur. İmam-ı Rabbani Hazretleri “iyiyi arayan ruhun muhtaç olduğu asil dost, hakikati seslenen kitaptır” cümlesi ile meselenin ne denli önemli olduğunu anlatmıştır.

          Zaman zaman evin bir köşesine çekilmiş ya da küçük bir odaya kapanmış olarak kitaplarla baş başa kaldığımız olur. O esnada okuduğumuz konular bizleri hayal diyarlarında çeşit çeşit dünyaları gezdiriyordur. Belki kıtaları aşıyor oluruz. Belki de bilinmeyen uygarlıkların içerisinde yaşıyor gibiyiz. Taze zekâları kitaplarla özdeşleşmeyen toplumların her zaman hüsrana uğrayacağına A.B.D.’nin otuz ikinci ve en uzun süre görevde kalan başkanı Franklin D. Roosevelt’in “kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır” cümlesiyle hayatımızdaki önemine vurgu yapmıştır.

Kitaplar, evlerimizin dekor malzemeleri değildir. Onlar, süs olsun diye yazılıp basılmıyor. Raflara gelene kadar bin bir sıkıntı, zahmet ve eziyetlerden geçiyor. Ne imkânsızlıklarla, ne olumsuzluklarla elde edilen bu kitapların hakkını vermek gerekir. Kitabın iyisi kötüsü olmaz. Her biri için verilmiş nice emekler vardır. O güzel eserlere hak ettikleri değeri vermemiz lazım. Edebiyatımızın ünlü isimlerinden Cemil MERİÇ’in deyimiyle “bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun”. Yeri geldiğinde sevdiklerimizden, arkadaşlarımızdan hediye alıp, hediye vermeyi bir görgü kuralı haline getirmeliyiz. Birilerini mutlu etmek istediğimizde onlara armağan olarak en çok sevmiş olduğun kitaplardan birini vermeliyiz. Onlardan hediye olarak bir kitap aldığımız zaman mutlu olmasını bilmeli ve bu pozitif enerjiyi çevremize yansıtmalıyız. İslamiyet’in ilk halifesi Hz. Ebubekir “Kitaplar akıllı kişilerin bahçeleri, faziletti kişilerin güzel kokulu çiçekleridir” şeklinde değerlendirmişlerdi.

         Gelecek nesillere temelleri sağlam, daimi eserler ve miraslar bırakmak istiyorsak Peygamber Efendimizin bir Hadis Şerif’inde belirttiği gibi “insan ölünce, üç şey hariç ameli kesilir. Birincisi Sadaka-i cariye, ikincisi faydalı ilim ve eserler bırakmak, üçüncüsü de arakasından hayırlı dua ve istiğfarlarda bulunacak nesiller bırakmak” (Müslim). Onlara gerçek bilgilerle donatılmış kitaplar ve bu kitapları sürekli hayatlarının bir bölümünde bulundurmayı aşılamalıyız. “Ne ekersen onu biçersin.” Yaptığımız hizmetlerin hem bu dünyada hem ahirette bir ödülü vardır. Topluma faydalı olmanın en güzel yolu verimli hizmetlerde bulunmaktır. Kitap okumak ve okutmaktan ibarettir.

“Ey iman edenler, biz sizi bir erkekle bir kadından, bir asıldan yarattık. Birbirinizle tanışmanız, işlerinizi tedbirle idâre etmeniz, karşılıklı olarak, İslâmî kurallarla örtüşen milletlerarası teamüllere uymanız, yardımlaşmanız, kültür ve medeniyet alışverişinde bulunmanız, birbirinize iyiliği tavsiye etmeniz için, sizi milletler ve kabileler haline getirdik. Allah yanında en değerliniz, en üstününüz, takva esaslarını, Kur'ân esaslarını iyice benimseyerek tavizsiz hayata geçireniniz, en çok günahlardan arınıp azaptan korunanınız, kulluk ve sorumluluk şuuruyla, haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkarak şahsiyetli davrananınız, dinî ve sosyal görevlerinin bilincinde olanınızdır. Allah her şeyi bilir, gizli-açık her şeyden haberdardır” (Hucurât Suresi 13. Ayet / Ahmet Tekin Meali). Unutmayalım ki kılıçla, kalkanla, silahla, mermiyle ülkeler fethedilmez. Kitapla, ilimle, irfanla hedefe varılır.

            İlimle yapılan fetihler ebedidir.

           Silahla yapılan işgaller geçicidir.

 
Etiketler: KADİM, DOST, , KİTAP, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı