Yazı Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 14:35
 
Yeni Gelecek Bilinci
Davut Yatkın
dyjurnal@gmail.com
 
 

     

Hangi toplumlarda ve hangi kültürlerde olursa olsun ön yargılı yaklaşımlar, ön yargılı düşünce ve davranışlar o toplumu köreltir, içine kapalı hırçın ve bencil nesillerin yetişmesine sebep olur.

 

Dar pencerelerden bakanlar ve kalıpsal düşünceler içerisinde olanlar uzakları, enginleri, ufukları, geleceği göremezler. Yeni fikirleri düşman ve kabul edilemez olarak algılayanlar, düşüncelerini taklit yoluyla oluşturanlar her zaman ezikliğe, köleliğe mahkûmdurlar.

 

Geçmiş tarihlerinin bilgilerini mitolojilerle, menkıbelerle, hikâyelerle oluşturan ve bugünü sadece bu hikâyelerle, kerametlerle yorumlayan bugünün Müslüman mensupları yeni ufuklara yönelik yeni projeleri, yeni fikirleri, yeni hedefleri yok maalesef. Bugünden yarınları düşünmemek yarının hizmetçileri, yarının köleleri olmak anlamına gelmektedir. Geleceğini bugünden şekillendirmemek dün olduğu gibi bugünlerde, özellikle Ortadoğu coğrafyasında olduğu gibi esaret altında, baskı, zulüm ve sömürü altında yaşamak demek.  

 

Hristiyan dünyasına hediye ettiğimiz Kurtuba günlerinden beri İslam adına hiçbir etkinliğimiz, hiçbir önerimiz yok. Müslüman dünyasının bu yakılan/yıkılan medeniyeti/kitapları kurtarmak, yeniden inşa etmek, hayatiyet kazandırmak adına yeniden yapılanması için hiçbir çabası, hiçbir girişimi yok.

 

Başkalarının iradesi ve keyfi tahakkümleri altında yaşayamayız. Başkalarının yaşama hakkımıza müdahale etmesine izin vermemeliyiz.

 

Başkalarının İdeolojilerinin esiri olarak yaşamak Müslüman toplumlarının kabul edebileceği bir durum değildir. Hangi zemin ve şartlarda olursak olalım içerisinde bulunduğumuz zamanın ruhunu okuyarak yeni gelecek bilincimizi ve kendi tarihimizi anlatmamız gerekmektedir.

 

Suskunluğumuzu bozarak çağa ilgisiz/tepkisiz/duyarsız olmadığımızı göstermemiz gerekmektedir.

 

Irkçı, mezhepçi, klişeci, etiketleştirici, ötekileştirişi yaftalarla/söylemlerle bunu gerçekleştiremeyiz.

 

 

 
Etiketler: Yeni, Gelecek, Bilinci,
Yorumlar
Özlü Sözler
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


whatsapp_Image_2019-05-13_at_134756_c5e7bf0fabe3f61a8033.jpeg
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı