Yazı Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 21:59 Bu yazı 68 kez okundu
 
Sembollerle ve Sloganlarla Yaşayamayız
Davut Yatkın
dyjurnal@gmail.com
 
 

 

Toplumlar ve kültürler kendilerini sözle ve yazıyla ifade ederler. İçerisinde bulundukları/Yaşadıkları toplumun, kültür, örf ve adetlerini, ahlaki kurallarını hayatlarına aktarırlar. Bu doğrultuda bulundukları toplumun insanlarına faydalı olma konusunda ellerinden gelen çabayı gösterirler.

 

 Ancak gerek dünya toplumlarının, gerekse içerisinde bulunduğumuz Türkiye toplumunun da yaşamış olduğu ve kendilerini benzersiz olarak kaptırdıkları, içerisine daldıkları hayal dünyasından kurtulamadıkları bir sosyal medya hastalığı mevcuttur. Bu sosyal medya hastalığı derinden derine, inceden inceye toplumumuzun her kesimine sirayet etmiş, bireyinden kurumuna, siyasetçisinden, sanatçısına kadar etkisi altına almıştır.

 

Bilgi sahibi olmadan kanaat sahibi olan, gerçek bilgiye ulaşma konusunda çaba harcamayan toplumumuz, kendini sosyal medyada ispatlama konusunda birbirleri ile yarışmakta, mücadele etmektedir. Twiter, Facebook ve diğer sosyal medyada paylaşılan sözler ve resimler, slogandan ve sembolden öteye geçememektedir.

 

Vatan, millet, bayrak ve milli duyguların yansıması olarak paylaşılan semboller ve sloganlar gerçek yaşamda kendisini gösterememektedir. Bununla birlikte, gençlerin küfürlü sözler ve müstehcen görüntüler eşliğinde kendilerini görünür kılmak /dikkat çekmek arzusu vahim durumdur. Sosyal medyada, daha çok beğeni almak, daha çok görüntülenmeyi istemek, hep gündemde kalmak isteği ancak sosyal vakıa/hastalık olarak nitelendirilebilir.

 

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Keriminde Hümeze süresi birinci ayetinde: ‘’İnsanları arkalarından çekiştirip ayıplayanların, aşağılayanların, gizli açık dillerine dolayanların, kaş-göz hareketleriyle alay edenlerin vay haline! ’buyurarak bizleri şiddetle uyarmakta/ikaz etmektedir.

 

Hangi zamanda ve çağda olursak olalım hayatımızı Kur’an merkezli yaşayarak yüce yaratıcımızın ayetlerine kulak vermemiz gerekmektedir.

 
Etiketler: Sembollerle, ve, Sloganlarla, Yaşayamayız,
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı