Yazı Detayı
14 Ağustos 2017 - Pazartesi 17:17
 
Reis'in Çetin Mücadelesi
Ümit Ergün
 
 

Reis, 16 Nisan'dan önce Saray koridorlarında yankılanan "Bana yeni parti kurdurtmayın" sözünün gereğini yapmaya başladı. Dilden dile dolaşan "rahatsızlık" söylentilerini birinci ağızdan söyleyerek gerçek olduğunu deklare etti.

Evvela temizlik. Olmazsa yeni parti.. Çünkü Reis biliyor ki bu kadro ile 2019 zor.

"Metal Yorgunluğu, Defolu, Partinin çıkarının önüne kendi çıkarını koyanlar ve partinin sırtına binenler" söylemleri Reis'in günden güne duyduğu rahatsızlığın, öfkenin ne derece arttığının işareti. Ve en son "Parti içindeki FETÖ'cüleri, İltisaklıları bildirin kapı önüne koyalım" sözü "partide ve kabinede mücadelede ayak sürüyenlere" verdiği en net mesaj.

Reis halkını arkasına alıp kendi önüne set koyanlarla çarpışmak istiyor. "FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Gereken temizlik yapıldı" diyen devşirmeleri, kriptoları ve parti'yi şahsi çıkarı için kullananları Millet ile beraber yok etmek istiyor.

"Reis hem Cumhurbaşkanı, hem Ak Parti başkanı değil mi? Temizlesin" demek Reis'in verdiği mücadeleyi hafife almak demek.

Ak Parti'den birilerini öylece yollamak kolay değil. Reis için bile.. Halkın desteği şart. Çünkü Reis halkın desteği ile buralara kadar geldi. Kendisi de bunu çok iyi biliyor. O yüzden geçmişte Ak Parti'nin yaşadığı sıkıntıyı dillendirenleri susturan "sırtlanlar" tarafından küstürülen, parti dışına itilen Ak Parti gönüllülerini yeniden ayağa kaldırmak istiyor.

2019'da büyük bir harp olacak. Reis'in ilk devlet başkanı olmasını engellemek isteyen sol ve batı Reis'in imajını bozmak, halk ile arasındaki güçlü bağı kırmak için türlü oyunlar çevirecek.

Farkında iseniz Reis sürekli "idam meclisten geçip önüme gelirse imzalarım" diyor. Burada bile bize 2 işaret var. Birincisi Reis İdam'ı getirmek için Ak Parti'nin içindeki idam karşıtlarını aşamıyor. İkincisi Reis, eğer iş 2019'a (mevcut oy dağılımları ile) kalırsa idamın bir daha geri gelmesinin mümkün olmayacağını biliyor. Halkın desteğini isteyerek İdam karşıtlarını ezmek ve İdam'ın gelmesini sağlamak istiyor.

Başkanlık Sisteminin ne zorluklarla geldiğini hepimiz gördük. Ahmet Davutoğlu bakanlığı döneminde ve Başbakan olduğu ilk dönemde "Başkanlık Sistemini getireceğiz" derken parti içindeki kadrolarını kurdukça "Başkanlık Sistemini" Ak Parti gündeminden tamamen çıkarmıştı. Başkanlık Sistemi ise Bahçeli'nin kamuoyu oluşturması sayesinde gelmişti. Eğer Ak Parti'nin o dönemde etkin olan yöneticileri "Hayır" dese idi fişleri tamamen çekilecekti. Ve Milleti karşılarına alacaklardı. Bu riske girmediler.

Aynı mesele şimdi İdam konusunda da yaşanıyor. Başkanlık sistemi geçiş yasalarında da yaşanıyor.

Reis Ak Parti'de çok çetin bir savaş veriyor. En yakın arkadaşları bile "Erdoğansız Ak Parti" için ciddi mücadele veriyorlar. Örn; Reis, Davutoğlu'nu Başbakan yapınca ilk Hayati Yazıcı'nın üzerini çizmişti. Nitekim Reis'in bu kararı sonrası 7 Haziran seçimlerinde Hayati Yazıcı aday yapılmamıştı. Hayati Yazıcı aday yapılmayınca karısı Selma Yazıcı twitter hesabından "“Partili olmak, yıllarca partide ter dökmek, çalışkan, güvenilir olmak meziyet değilmiş gördük. İlla da birilerine yakın mı olmak gerekiyor?” diye yazmış. Hayati Yazıcı hakkında "Cemaatçi" iddiaları ortaya atılmıştı. 7 Haziran sonrası 1 Kasım seçimlerinde Yazıcı'yı yeniden Ak Parti aday listesinde gördük. Bu sefer seçildi. Reis ona ne bakanlık ne de parti içi görev verdi. Reis'in bu hamlesine FETO sempatizanı Hüseyin Çelik "Ben Hayati Yazıcı’nın kabine dışı kalmasına şaşırdığımı ifade etmek isterim. Sayın Cumhurbaşkanı hangi mülahazalarla böyle bir karar verdiler, ben bilmiyorum" diyerek Reis'i sorgulamış ve Bakanlık beklentisini ortaya koymuştu. Sonradan Çelik deyim yerinde ise patladı. Hakkında FETÖ'nün "eğitim imamı" olduğu iddiası ile Suç duyurusunda bulunuldu.

Bu anekdot'tan görüldüğü üzere Reis, yalnız bir şekilde mücadelesini veriyor. Reis'in geçen yıl söylediği "Yalnızım, biliyorum ama mücadelemi sürdüreceğim” sözü halkı ile arasına dikenli tel çekmek isteyenlerin varlığına işaret ediyordu.

Burada şuna değinmeden geçemeyeceğim. Ak Parti Kitle partisi fakat Ak Parti'yi kadrolar yönetiyor. Bunun temelinde Ak Parti'nin kuruluşunda yer alan "Kadrolar" yatıyor. DP'den, Anap'tan, DSP'den, DoğruYol'dan ve diğer partilerden blok halinde geçişler oldu. Bu bloklar Ak Parti içinde çok önemli yerleri tuttular. İçlerinde geldikleri partileri sömürüp bitirenler, partiyi şahsi çıkarları için kullananlar, parti'nin sırtına binenler, FETÖ tarafından yükseltilenler, FETÖ ile iltisaklı olanlar da vardı. Bunlar parti'nin her bir hücresine sızdı. Reis yanındaki yol arkadaşlarına güvenerek yola çıkmış, bu sızmaları birkaç kongrede parti içinde temizlerim demişti. Olmadı. En yakın arkadaşlarının ihaneti ile karşılaşan Reis en son "Bana yeni parti kurdurtmayın" demeye kadar geldi. Şimdi partiyi son kez temizlemek ve metal yorgunu olan kadrolardan kötü'nün iyisini çıkartmak için mücadele ediyor. Halk desteğini talep ediyor. "Kim hainse bana söyleyin" diyor.

Temizleyebilirse Ak Parti ile devam edecek. En azından kötü'nün iyileri ile.. Temizleyemezse ne yapacağını Reis biliyor.

Reis'e destek şart.. Daha fazla yalnız kalmamalı. Bunun için de kendini "küskün" ilan eden Kurucuların yeniden sahaya çıkması gerek.

2019 zor gelecek, zor geçecek. Başarmalıyız. Reis'e topyekün destek olmalıyız. Bir daha imkanımız olmayabilir.

Ümit Ergün

 

 
Etiketler: Reis'in, Çetin, Mücadelesi,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Anketler
Hürriyet ve Yavuzselim'de Kentsel Dönüşüm mü Olsun, Yerinde Dönüşüm mü Olsun ?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


Kenzü’l-Ummâl, 3/17
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı