Yazı Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 02:20
 
Kavimlerin Helakı ve Günümüz Sapkınları
Davut Yatkın
dyjurnal@gmail.com
 
 

Yaşadığımız dünyanın geçmiş tarihine baktığımızda yüce Rabbimizin çeşitli nedenlerden dolayı bazı Kavim ve toplulukları helak ettiği görülmektedir. Bu helaklerin nedenleri, sapıklık, puta tapma, zulüm, Allah'a isyan ve peygamberlere inanmamak ve öldürmek olduğu görülmektedir; nitekim bu helakler Kur'an'ı Kerim'de çeşitli ayetlerle bizlere defaatle hatırlatılmaktadır. Bu hatırlatma Kur'an'da güncelliğini korurken maalesef bazı gruplar Hz. Lut (As.)   Kavminin yaptığı hayasızlığı, çirkinliği, kötü fiili (livata) yapmakta ısrar etmektedirler.

 

Ülkemizde de LGBT denen azgın ve sapkın azınlığın Kutsal ayımız ramazan ayında gündemimizi meşgul etmeleri çok manidardır.

 

Bu vesile ile Kur’an’da aktarılan geçmiş kavimlerin helak nedenlerini kısaca hatırlayalım.

 

Çok kibirli olan Nuh (As.) Kavmi; Nuh (As.)  Peygamberle alay ediyorlar, yoksul insanlara reziller diyorlar ve akıl almaz işkence ediyorlardı. Bolluk, bereket ve şatafatlı yaşayan bu Kavim nankörlük içindeydi. Ve Allah onları helak etti.

 

“And olsun ki biz Nuh’u (As.)  Kendi Kavmine gönderdik de O 950 yıl onların arasında kaldı. Sonunda onlar zulümlerini sürdürürken tufan kendilerini yakalayıverdi. Fakat biz O’nu ve gemidekileri kurtardık. Bunu alemlere bir ibret yaptık.” (Ankebut, 14-15).

***

Aynı şekilde kibirli, kötülüğün öncüsü Nemrut Hz. İbrahim’in (As.) tebliğ davetini dinlememiş ve helak olmuştur. İlginçtir ki o mağrur olan gururlu olan, ‘bende öldürürüm bende diriltirim’ diyen Nemrut küçücük bir sivrisinek karşısında aciz kalmıştır.  Allah'a ilahlık taslamanın bedelinin sonuncunda ebedî cehenneme sürüklenmiştir.

***

Keza Ad Kavmi... Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde Ad Kavminden bahsedilmektedir. Çokça dünya nimetlerine kavuşan fakat daha sonra fitne ve fesada dalarak Allah'tan yüz çevirdiler, putlara taptılar kimsesiz ve güçsüzleri ezdiler, yüksek binaların üzerine çıkartarak oradan aşağı attılar. Ölenlerin parçalanmış cesetlerine bakarak eğlendiler. Hud (As.)  onları uyardı ama taşlaşmış ve katılaşmış kalpleri onları duymaz ve kör etti. Rüzgâr ve kuraklıkla helak oldular.

***

Ad Kavminin sahip olduğu nimetlerinden çok daha fazlasına da sahip olan Semud Kavmi’ de tıpkı Ad Kavmi gibi kendi içlerinden olan Hz. Salih’de (As.) dinlemediler.

Semud Kavmi kayaları oyarak çok muazzam, yıkılmaz köşkler, saraylar ve evler yaptılar. Büyük bir put yaptılar ve ona ibadet etmeye başladılar.

Allah, Hz. Salih’i (As.) peygamberlikle vazifelendirilip peygamber olarak insanları tek Allah’a imana davet etmeye başlayınca bir anda Hz. Salih’e (As.)  düşman oldular. Hz. Salih’in (As.) Kavmine Su içen deveye, “Dokunmayın” ikazlarına rağmen Kavmi deveyi öldürdü. (Araf 77). Bununla da yetinmeyen Kavmi Hz. Salih’i (As.) öldürmeye kastettiler. Hz. Salih (As.) ve ona tabi olan iman ehlini Allah sarsıntı, korkunç ses, gök gürlemesi ve yıldırımlardan korudu. Üç gün süren bu felaketler sonucu Hz. Salih’in (As.)  Kavmi helak oldu.

***

 

Filistin de bulunan Sodom Kavmine peygamber olarak gönderilen Hz. Lut (As.); Kavmini, Allah'a karşı gelmekten sakınmaları için uyarmıştır.

 

Onlara kadınlar yerine erkeklerle bir olmalarının çok tehlikeli ve çok günah olduğunu ısrarla anlatmaya çalıştı. Ancak onlar dinlememiş, kendisini yurdundan sürmekle tehdit etmişlerdi.

 

Hatta daha da ileri giderek “Eğer sen peygambersen, doğru söylüyorsan, bizleri tehdit ettiğin azabı gücün varsa getir” dediler. Hz. Lut (As.)  Kavminin helakinin başlıca sebepleri; erkeğin erkeğe yaklaşımı (livata), mazlumlara eziyet, çok kere temas ettikleri erkekleri öldürme, aşırı derecede cimrilik, çeşitli isyanlardır. Yüce Rabbimiz Hz. Lut ’un (As.)  duasını kabul eder. Hz. Lut (As.)  İnananları şehirden çıkartır. Sabaha karşı şehrin altı üstüne gelir. Üzerlerine balçıktan pişirilmiş kat kat taşlar yağdırır. Hz. Lut ‘un (As.) karısı dahil kavmi helak olur.  (Hud 77-83; Araf 80-81; Şuara 160-166; Neml 27/54-55; el-Ankebût 29/28-30)

 

Günümüzün LGBT azgın azınlığı da tıpkı Hz. Lut (As.)  Kavmi gibi çirkinliklerini, hayasızlıklarını, sapkınlıklarını yapmakta ve onurlu insanların itirazlarına karşı tehditler savurmaktadırlar. Utanmadan arsızca sokaklarda hayasızlıklarını, iğrençliklerini savunmaktadırlar. Çeşitli dernek adı altında, çeşitli platformlarda pervasızca iğrenç davranışlarına taraftar bulma çalışması yürütmektedirler.

 

Toplumun aile yapısını bozan, çocuklarımıza kötü örnek olan başta İstanbul sözleşmesi gibi masum gibi gözüken maddesel bildirilere, hareketlere, oluşumlara, süslü gösterilen ve günahı parayla satın alınan internet dizilerine karşı her türlü davranışların karşısında olmamız gerekmektedir.

 

Kur'an'ı Kerim'de kesin ve net ayetler varken sessiz kalmamız mümkün değildir.

 

dyjurnal@gmail.com

 
Etiketler: Kavimlerin, Helakı, ve, Günümüz, Sapkınları,
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın…


Mevlana
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı