Yazı Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 14:11
 
İşveren, İşçinin Ücretinde Azaltma Yapamaz!
Av. Derya Tozoğlu Karson
 
 

 

Sevgili Gebzenin Sesi Gazetesi okurları, ben Avukat Derya Tozoğlu Karson. Bende artık bu ailenin bir üyesi olarak yazılarımla sizlere konuk olacağım. Her yazımda farklı konulara yer verip sizleri hukuki yönden aydınlatmak istiyorum. Açılışımızı işveren yönünden de işçi yönünden de akıl karışıklığına yol açan esaslı bir mesele ile yapalım.

 

İş hayatı tıpkı bir deniz gibidir. Bir dönem bakarsınız duru bir su gibi berrak; her şey yolundadır tüm süreç akıp gider. Ancak bir dönem bakarsınız ki,  bir anda uzaklardan gelen ekonomik sıkıntılar fırtınası tüm gemileri savurur her şeyi tepe takla eder. Bu durumda işverenler gemilerini kurtarmak için çeşitli çözüm yolları arayışına girerler. Uygulamada en çok, ya işyerindeki işçi sayısının azaltılması ya da işçinin ücretinde indirim yapılması yolu tercih ediliyor. Bugünkü yazımda işçinin ücretinde indirim yapılabilir mi konusuna değinmek istiyorum.

 

Ücret, işçinin belli bir işverene karşı bağımlı olarak çalışmasının sonucu hak ettiği paradır. İşçinin ve ailesinin hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan bu geçim kaynağı, Anayasamız ve İş Kanunumuz ile çeşitli güvenceler ile koruma altına alınmıştır. 4857 sayılı İş Kanunun 62. maddesi de bunlardan birisidir. Bu maddeye göre işveren; çalışma sürelerinin yasal olarak azaltılması veya işverene düşen yasal bir yükümlülüğün yerine getirilmesi sebebiyle ya da kanun hükümlerinden birinin uygulanması sonucuna dayanarak işçi ücretlerinden her ne şekilde olursa olsun eksiltme yapamaz.

 

             Sevgili okurlar ilgili maddeye göre, işveren tek taraflı olarak işçinin ücretinde azaltma yapamayacaktır. Peki, hangi durumlarda yasalara uygun olarak ücrette indirim yapılabilir sorusunun aklınızdan geçtiğinin farkındayım.

 

 İş Kanununun 22. maddesinin hükmü gereğince, taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. İş sözleşmesinin ana unsurlarından biri olan ücrette değişiklik yapılabilmesinin iki yolu vardır. Bunlardan biri, tarafların bir araya gelerek değişikliğe yönelik bir protokol imzalamalarıdır. Bir diğeri ise, işverenin ücret değişikliği teklifini işçiye yazılı olarak yapması ve işçinin bu teklife altı iş günü içerisinde onay vermesidir.  İşçinin onayı alınmaksızın ücretinde indirim yapılması halinde işçi, haklı nedenle derhal fesih hakkını kullanıp iş sözleşmesini sonlandırabilme hakkına sahiptir. 

 

Görüldüğü üzere İş Kanunu, işçiyi işveren karşısında koruyucu hükümler getirerek taraflar arasında güç dengesini sağlayan bir nevi terazidir. Önemli olan tarafların ortak menfaatlerine uygun olarak terazinin dengesini bozmadan birlikte yol almalıdır.

 

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..

 

İletişim mail: av.deryakarson@gmail.com

Tel: 0534 797 84 41

 

 
Etiketler: İşveren,, İşçinin, Ücretinde, Azaltma, Yapamaz!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Anketler
AK PARTİ İLÇE BAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ. ?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


Müslim, İmân, 95
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Haber Yazılımı