Yazı Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 16:15
 
İbadet,İbadet Bittikten Sonra Başlar!
Ahmet Kartal
ahmetkartal@akincilargroup.com
 
 

                                

Allah-u Teâlâ'nın rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun.

 

Bir fırsat ayını daha geride bıraktık. Kimimiz için hüzün, kimimiz için mutluluk kaynağı oldu ramazan. Kimimiz 11 ay boyunca ibadetimize göstermediğimiz özeni Ramazan'ın feyzini alabilmek adına yerine getirdik. Kuran'ı kerimi okuduk hatimler yaptık. Gayemiz fırsat ayını değerlendirmek oldu.

 

Kıymetli okurlarım;

 

İbadet, ibadet bittikten sonra başlar dedik, ramazan ayımız bayramın ilk günü başladı aslında. Artık bizlere düşen ramazan ayında hassasiyetle yaptığımız ibadetlere sahip çıkmak. Sevapları zayi etmemek.

 

Bir ibadeti bitirdikten sonra dedikodumuz, harama bakmamız, fitne, iftira veya yalan söylemek gibi Allah-u Teala'nın ve Peygamber efendimiz (sav) yasaklamış olduğu şeyleri yaptığımız takdirde bu hangi ibadet olursa olsun, o ibadetimizden aldığımız sevabın ecrin zayi olması demektir. İbadet bizi her zaman kötülüklerden alı koymalıdır. Bir Müslüman yaptığı ibadetin boşa gitmemesi bilincinde olup davranışlarına o bilinçle dikkat ettiği müddetçe ibadetin hazzını zevkini yakalamış olur.

 

Rabbimiz bu hususta bize göndermiş olduğu mesajında şöyle buyurmaktadır;

Kitap'dan sana vahyedileni oku ve namazı kıl. Gerçekten namaz hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Muhakkak ki Allah'ı anmak en büyük (ibadet)tir. Allah yaptıklarınızı bilir.  (Ankebut Suresi 45)

 

Burada dikkatimizi çeken ve konumuzla alakalı olan Namazın bütün kötülüklerden alı koymasıdır. Bir defasında İmam Nevevi'nin bu konu ile ilgili şu sözünü görmüştüm.''Bir insan namaz kıldığı halde yalan söylüyorsa, kötülük yapıyorsa, dedikodu fitne sebebi oluyorsa o kişi Namazını ibadetini tam manasıyla yapmamış demektir.''

 

Allah-u Teâlâ aslında bizlere namazı orucu sadece bedenen yapmayı değil. Bu ibadetler neticesinde, ahlakımıza ve hayatımıza dikkat etmemizi emrediyor.

 

Anlayacağımız üzere namaz için cami'den çıktığımız andan itibaren namaz ibadeti başlamış olur. Nefsimize hâkim olup küfürden, haramdan her türlü pislikten kendimizi alıkoyuyor isek işte o zaman gerçek manada İslami yaşadığımızın kıldığımız namaza sahip çıkışımızın belirtisidir. Fakat tam tersini yapıyorsak kıldığımız namazında, tuttuğumuz orucunda hiçbir faydası yoktur.

 

Özetle; hangi ibadetimizi yaparsak yapalım, o ibadetinin ecrini sevabını kazanmak istiyorsak yapacağımız tek şey var kendimizi bütün kötülüklerden alıkoymak.

 

Rabbimizin bizim namazımıza da orucumuza da ihtiyacı yoktur. Ama bizim rabbimizin merhametine sevgisine affına ihtiyacımız vardır.

 

Rabbim bu bilinçle hayatımıza devam etmeyi nasip eylesin. Biz bir ay boyunca Ramazan ayını tuttuk. Ramazan ayının da 11 ay boyunca bizleri tutmasını nasip eylesin. Yaptığımız ibadetin şuurunda olan kullarından eylesin...

Sevgiyle kalınız....

 

 

 
Etiketler: ahmet,kartal,köşe,gazete,yazı,ibadet,cami,namaz,behlühdana,engüzelkıssa,ge
Yorumlar
Diğer Yazılar
Özlü Sözler
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


SADİ
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı