Yazı Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 17:49
 
Hediyelerin En Güzeli Namaz
Sefa Sami
 
 

Namaz, İslam’ın şartlarından biri olup, ergenlik çağına ermiş, ruhen sağlıklı olan her Müslüman ferdin günde beş vakit eda etmesi gereken farz ibadetlerdendir. Farzların en büyüğü, en önemlisidir. İmanın alametidir. Kalbin nurudur. Müminlerin miracıdır. Müminler, namaz vasıtasıyla Allah (c.c.)’ın huzuruna çıkarlar. Yüce Yaradan’a yalvararak manevi yakınlığa varırlar. İnsanı yalnızlık duygusundan kurtarır. Beş vakit huzura durduğunda insan, Allah’la konuşmuş gibi olur. Sevgili Peygamberimiz aracılığıyla bizzat Yüce Allah (c.c.) tarafından biz aciz kullarına gönderilmiş olan hediyelerin en güzelidir. Bizler için, günahkâr kulları olarak Yüce Rabbimizin bu güzel hediyesine layık olmaya çalışmak, onu baş göz üstüne kabul etmekten daha anlamlı bir hal olabilir mi?

 

Yaradan’a şükretmenin en güzel yoludur. İbadetlerin en hayırlı olanıdır. İslam dini, tek kelime ile anlatılmak istense ancak “namaz” kavramı ile anlatılabilir. Zira Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.); “Namaz dinin direğidir” buyurmuşlardır (el-Hindî age. I/278 (1372), Ebu Naîm). Namazda bütün ibadetleri kapsayan yüksek bir mana vardır. İmam Rabbani Hazretleri’nin bizleri aydınlatacak şekilde kaleme almış olduğu “Mektubat” isimli eserini incelediğimizde, namazın bu özelliğine ait daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz. Ayrıca makam, mevki farkını ortadan kaldırarak tüm fertleri aynı safta, yan yana, eşit şekilde tutan bir ibadettir.

 

Yeryüzüne gelmiş geçmiş diğer insanlara kıyasla belki de nafile ibadetlere en az muhtaç olan şahıs, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’dır. Buna rağmen namazı en iyi anlayan, onu hakkıyla kılan, gecelerini namaz ile süsleyen bir kişiydi. Namazsız sabahladığı geceleri pek azdı. Ayaklarının altı şişene kadar namaza huşu içerisinde devam ederdi. Müminlerin annesi Hz. Aişe (r.a.) bir gün ona Ey Allah`ın Rasûlü, Allah, senin geçmiş gelecek bütün günahlarını bağışladığını söylüyor, öyleyse kendini bu kadar yormak niye? diye sorar. Allah Resulünün verdiği cevap bizleri sarsacak tarzdaydı: Şükreden bir kul olmayayım mı? (Buharî tefsir 48, teheccüd 6; Müslim, münafikûn 79, 81)

 

Namazın faziletleri saymakla bitmez. Ancak bunun farkına, tadil-i erkâna riayet ederek huşu içerisinde kılanlar varırlar. Allah (c.c.)’ın lütuf ve ikramlarından her iki dünyada yararlanıp,  hesap günü ihlasına göre karşılığını alacaklardır.

 
Etiketler: Hediyelerin, En, Güzeli, Namaz,
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin…


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı