Yazı Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 12:09
 
Gebze Bir Turizm Şehri Olur mu?
Ramazan Seydaoğlu
ramazanseydaoglu@gmail.com
 
 

Türkiye Cumhuriyeti olarak, kendimize 70 milyon turist için hedef koyduğumuz 2023’e sadece üç yıl kaldı. Üç yıl içinde ne yapıp edip bu rakama ulaşmamız gerek. 2019’un ilk altı aylık verilerine göre bu rakam 31 milyon bin 394 kişiye ulaştı. Hedef sayıya ulaşmak için ödevimize çok daha fazla çalışmamız gerektiği görülüyor.

 

Yurt dışındaki turizm fuarlarına ve turistik çalıştaylarda ve birçok mahfilde ülkemize yakışan temsiliyet ile hedef olarak konulan sayıya ulaşmamız mümkündür. Çünkü turizm hareketine katılan kişilerin tercihleri arasındaki her türlü argüman bizde mevcut. Yani bizde un var, yağ var, şeker de var. Sadece birilerinin helva yapması gerekiyor. Bunu da turizm sektöründeki bakanlıktan tutun, acentesine, arabacısına, rehberine, otelcisine, sağlık turizmi alanında akredite olmuş hastanesine, çarşı esnafına ve internet başındaki gencine kadar, topyekûn bir çalışma ile kazanabiliriz.

 

GEBZE’DE TURİZM DESTİNASYONU

 

Türkiye’nin bu büyük turizm hedefine ulaşması için biz “Gebze’mizde neler yapabiliriz ve bu rakamın ne kadarını şehrimize getirebiliriz?” konusunu bugün yazmak istiyorum. Bu konuda sizlerin de düşünceleriniz varsa lütfen e posta adresimizden bizimle paylaşınız.

 

Gebze Kaymakamlık sitesinde Gebze tarihçesiyle ilgili şöyle bir bilgi var: “Kayıtlara göre Gebze, Bitinya Kralı Nicomed döneminde ve M.Ö. IV. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö. 73 yılında Romalıların eline geçen Gebze, kısa bir süre, İstanbul'u fethetmek için bölgeye gelen Arapların egemenliğine girmiştir.  Bundan sonra Osmanlı hâkimiyetine kadar, bir Bizans şehri olarak kalmıştır. Gebze'nin ilk kurulduğu yer, bugünkü Eskihisar Mahallesinin bulunduğu yerdir.”

 

Tarihi bir geçmişi olan bu şehrimiz, “Turistik açıdan hakkettiği yerde midir?” diye sorulursa; hiç kuşkusuz ve hiç düşünmeden cevap “Hayır” olur.

 

Gebze’nin ilk kuruluş yeri olan Eskihisar, zamanın rantiyer yöneticilerinin göz yummasıyla, bilinçsizce yapılaşmalara maruz bırakılmış ve tarihi kimliğini tamamen yitirmişse de bu izleri taşıyan tek eser olarak kalan Eskihisar Kalesi uzaktan görenleri kıskandıracak kadar güzel olsa da maalesef turizme tamamen kapalı atıl bir şekilde bekletilmektedir.

 

Anibal Tepesi, Osman Hamdi Bey evi ve müzesi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vefat ettiği Hünkâr Çayırı, Çoban Mustafapaşa Camii ve Külliyesi, Çarşı Çeşmesi, Çarşı Hamamı, Menzilhane Hamamı yapılacak çevre düzenlemeleri ile Gebze için kaçınılmaz birer turizm nimeti olarak durmaktadır.

 

GEBZE ŞEHİR MÜZESİ

 

Şehrimizde mevcut tarihi yapılarla birlikte bir de şehir müzesi lazımdır. Bunun için yeni bir binadan ziyade; her ne hikmetse özel şahıslar tarafından halen faal halde bulunan hamamlarımız kamulaştırılıp bu amaçla kullanılabileceği gibi Eski Çarşı içindeki tarihi kervansaray binası da ortaya çıkarılıp restore edilebilir ve ‘Gebze Şehir Müzesi’ olarak hizmete sunulabilir. Gebze ve havzası ile ilgili ülkenin müzelerinde bulunan tarihi eserler bu müzede sergilenmek üzere sergilenerek turistlerin ilgileri çekilebilir. Ayrıca hamamlarımızın çevresindeki biri otopark ve biri de mezbelelik olarak duran boş alanlara sanat sokakları düzenlenebilir, burada ev kadınlarına hediyelik eşya ve el sanatlarını satmaları için dizayn edilecek küçük bungalov tarzı dükkanlar da inşa edilebilir.

 

Gişe rekorları kıran bir sinema filmine de konu olmuş ve dünya’nın tanıdığı ama bizim milletçe bigâne kaldığımız tarihi bir şahsiyet olan Kartaca komutanı Hanibal ile ilgili TÜBİTAK MAM sınırları içinde kalan sembolik de olsa anıt mezarının bulunduğu yerde bir panoramik yapı dizayn edilerek yerli ve yabancı turizmcilerin dikkati şehrimize çekilebilir. Aynı şekilde Hünkar Çayırı’nda da bu amaca hizmet edecek bir merkez yapılabilir çok kolay ve bol gelir getirici eserlere dönüştürülebilirler.

 

GEBZE’DE UNUTMAYACAK KİŞİ
 

Anlayacağınız gibi Gebze olarak bizim de unumuz, yağımız ve şekerimiz mevcut. Sadece sahipsiz kalan Gebze’yi il yaparak sahip olduğu sanayi gelirlerinin bu şehre harcanmasıyla bu helva da rahatlıkla yapılabilir.

 

Helva yaparken aman, yakmamak da lazım. O yüzden turizmin olmazsa olmazlarından anlayış, hoşgörü, güler yüz ve de ucuzluk esas alınmalı, aldatmaca, gününü kurtarmak amacıyla fahiş fiyatlardan kaçınarak gelen insanları kazanabilir, buradan memnun yolladığımız her kişi ülkemiz ve şehrimiz için bir kültür elçisi ve bir reklam gönüllüsü olacağını unutmamalıyız.

 

Yediden-Yetmişe her insanın faydalanacağı bir sektör olan turizmin maddi gelirleri konusunda atılacak her adım, gelecekte daha yaşanılır ve kültürel değerleri yeniden kazanılmış, sanatsal anlamda düzenlemelerle yeniden inşa edilmiş şehir ile olur. Palyatif kararlar yerine, geleceğe dair güçlü adımlar atan yöneticilerimiz kim olursa olsun Gebze’de unutulmayacaktır.

 
Etiketler: Gebze, Bir, Turizm, Şehri, Olur, mu?,
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


SADİ
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı