Yazı Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 12:08
 
Esnafı da Zabıta’yı da Yedirmeyiz!
Hakan Bayram
hakan@gebzeninsesi.com
 
 

Geçenlerde Gebze’de zabıta ve esnaf arasında kaldırım işgali şikâyeti üzerine bir sürtüşme ve arbede yaşandı. Zabıta görevi gereği şikâyeti değerlendirerek denetimler yaptı ve bu esnada olaylar bildiğiniz gibi bambaşka bir boyutta cereyan etti.

 

Sonrasında sosyal medya denen mecrada fotoğraflar ve videolar ardı ardına paylaşıldı ve konu ulusal basına dahi yansıdı. Kimileri zabıtaya bela okudu, kimileri ise esnafı eleştirdi. Sadece görüntülere bakıp olayı yorumlayanlar zabıtayı yerden yere vururken, “Bu olay acaba neden buralara kadar geldi diye düşünenler ise mutlaka bu olayın içinde başka bir şey var” diyerek yorum yaptı.

 

Şöyle oldu, böyle oldu, öyle oldulara girmeden şunu net bir şekilde ifade etmek istiyorum:

 

Zabıta arkadaşlar üslup ve diyaloglarını, yaklaşımlarını, davranışlarını daha kibar, daha nazik, daha ikna edici şekle getirmedikleri ve bunu sahada uygulamadıkları müddetçe ve aynı şekilde esnaf büyüklerimiz, resmi üniformalı memur arkadaşlara daha sakin, daha ölçülü, daha orta yolu bulabilecek bir anlayışla yaklaşmadıkları müddetçe bu görüntülere her zaman şahit oluruz.

 

Nedir Allah aşkına?

 

Küfretmeden, kalp kırmadan, kimseyi mahcup etmeden, kimseye hakaret yağdırmadan, psikolojik baskı kurmadan, şiddete başvurmadan oturup konuşulsa olmuyor mu?

 

Esnaf, zabıtayı görünce neden öcü görür gibi olsun ki?

 

Zabıta, esnafa neden yukarıdan baksın?

 

Esnaf dediklerimiz cömert, muhabbetli, herkesin güvendiği, saygı değer, mahallenin ya da semtin sevip saydığı, değer verdiği birileri değil mi?

 

Zabıta dediklerimiz esnafın, vergi verenlerin, kanuna ve yasaya uyanların hakkını, hukukunu koruyan ve bunun için çalışma yapanlar değil mi?

 

E ne kaldı geriye?

 

 

Bu olaylar neden bu boyutlara geldi? Neden gelsin? Birilerinin kaymağına bir şeyler mi sürülmek isteniyor? Birileri buradan nemalanacak mı yoksa?

 

Yoksa buradan hareketle zabıta kanalıyla belediyeye ya da esnaf kanalıyla millete mi operasyon mu çekilmek isteniyor?

 

Hayırdır?

 

Yarın yine bu esnaflar ve zabıtalar bir araya gelmeyecek mi? Yüz yüze bakmayacaklar mı? Hatta zabıtalar alışverişlerini esnaflardan yapmayacaklar mı?

Korku imparatorluğu yaratmaya gerek yok!

 

Ben bu olayın psikolojisinin iyi yönetilmediğini düşünüyorum. Ve bu olaydan her iki tarafında ibret almasını temenni ediyorum. İşi oraya buraya çekmeye gerek yok. Bir anlık gaflet işi bambaşka yere götürüyor. Bu kadar basit.

 

Özetin özeti şu:

Zabıta da bizim esnafta!

Kimse buradan başka bir şey çıkarmasın!

Esnafı da, zabıtayı da yedirmeyiz!

 

 

 

 

 

 
Etiketler: Esnafı, da, Zabıta’yı, da, Yedirmeyiz!,
Yorumlar
Özlü Sözler
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.


SADİ
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı