Yazı Detayı
24 Mart 2020 - Salı 23:11
 
Coronavirus!
Sefa Sami
 
 

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan bölgesinde rast gelinen Coronavirus (Koronavirüs) solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan, önce hayvandan insana daha sonra insandan insana geçebilen tehlikeli bir hastalık türü olduğu anlaşılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bu hastalığa SARS-COV-2 yani Şiddetli Akut Sendromu- Koronavirus-2 resmi isim verilmiştir. Hastalığı tanımlamak içinde kısaca COVID-19 terimini kullanmaktadır. Bu salgın 30 Ocak 2020 tarihinde Who tarafından küresel bir sağlık acil durumu ilan edilmiştir. 11 Mart 2020 tarihinde ise virüsü Pandemi yani küresel salgın olarak ilan ederek durumun ne kadar acil, sıkıntılı ve tehlikeli olduğunu gözler önüne sermiştir.

 

    Coronavirus Who’nun deyimiyle Covıd-19 kısa bir zaman diliminde başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesini maddi ve psikolojik olarak etkisi altına almıştır. Pek çok devletler, büyük şirketler maddi olarak zor süreçlerden geçmektedirler. Psikolojik olarak tespit edilen her bir vaka moral çöküşüne sebep olabilmekte, korku dağıtmaktadır. Son olarak da ha geldi ha gelecek diyerek en sonunda ülkemize de giriş yapmıştır. Her geçen saat, her geçen gün hem dünya genelinde hem de ülkemizde tespit edilen vaka sayısı çoğalmaktadır. Bu salgın, özellikle yaşlı ve kronik rahatsızlıkları bulunan kitleleri en çok etkilemekte, ölümlerine sebep olabilmektedir.

 

    Coronavirusun sebepleri arasında en çok birkaç gün boyunca süregelen öksürük ve yüksek ateş olarak bilinmektedir. Kimi hastalarda da aşağıda sıraladığım etkenlerde gözlenebilmektedir;

 

 • Nefes darlığı,
 • Balgamlı öksürük,
 • Boğaz ağrısı,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • İştahsızlık,
 • Burun akıntısı,
 • Baş ağrısı,
 • Ağır solunum yetmezliği,
 • Böbrek yetmezliği gibi durumlar
 •  

    Peki bu virüsle baş edebilmek için ne gibi önlemler almalıyız?

 

    Dünyanın başına bela olan bu salgınla baş etmenin ilk yöntemi moralimizi yüksek tutmak ve hijyendir. Hem moralimizi, hem de kişisel temizliğimize, ikamet etmekte olduğumuz hanelerimizin, çevremizin temizliğine dikkat ettikten sonra bir nevi salgını alt etmiş sayılabiliriz. Bitti mi? Hayır! Hijyenin yanında mümkün mertebe sokaktan geçerken yanımızdan geçenlerle ya da karşımızda duran şahıslarla en az bir iki metrelik mesafemizi korumalıyız. Toplumumuzda, örf-adetlerimizde çok yaygın olan tokalaşma, sarılma gibi muhabbetimizi gösteren eylemlerden bir süreliğine kaçınmalıyız. Toplu taşıma araçlarını mecbur olmadıkça kullanmama ya çalışmalıyız. Kalabalığın olduğu bölgelerden, mekânlardan uzak durmalıyız. Acil ihtiyaçlar dışında sokağa çıkmamalı, çıkacaksak da maskesiz, eldivensiz olmamak gerekir. Eve dönüşlerde tek kullanımlık maske ve eldivenlerimizi içeri girmeden evvel çöpe bırakmakta büyük fayda var. Kapıdan içeri girer girmez bol sabunlu suyla ellerimiz ve yüzümüzü yıkamalıyız. Kısacası kendimizi izole etmeliyiz. Bu işin şakası olmadığı gibi en ufak bir dikkatsizlik canımızı yakabilir, acıtabilir. Devlet yetkililerimizin her önerilerini dikkate almalı, birebir uygulamalıyız. İnşallah gerekli olan tedbirlerimizi aldıktan sonra elbirliği ile bu belayı en kısa sürede başımızdan def edeceğiz. Tabi ki gecesini gündüzünü birbirine katarak, bir an olsun dinlenmeyen tüm sağlık çalışanlarımız koca bir alkış ve teşekkürü hak ediyorlar.

 

    Kullar olarak gerekli tedbiri alalım. Takdiri Allah (c.c.) bırakalım. Her şeyin en güzelini, en hayırlı olanı bizleri yoktan var eden yüce Rabbim bilir. Tevekkül mümine yakışır.

 
Etiketler: , , Coronavirus!,
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı