Yazı Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 17:49
 
Bir Başka Bahar
Ramazan Seydaoğlu
ramazanseydaoglu@gmail.com
 
 

Bursa şehrinin kurucusu olarak kabul edilen, Roma İmparatorluğu'na kan kusturan, büyük bir komutan olarak tarihe geçmiş, savaş stratejileri ve taktikleri halen askerî akademilerde okutulan Haniball gibi bir tarihî şahsiyetin mezarını içinde bulunduran Gebzemiz, Türkiye sanayisinin önemli bir oranını da bünyesinde barındırıyor. Ancak, böylesi önemli bir merkezin gayrî safi millî hâsıladan aldığı pay maalesef adaletli görünmüyor.

 

Kocaeli'ne bağlı bir büyük ilçeyken, il merkezinden ve birçok ilden daha büyük nüfusuyla bir ilçe konumundan ileri gitmeyen Gebzemiz'de taşların yerine oturmadığı, büyük, ağır taşların doğu yakasına kaydırıldığını, kaçırıldığını gözlemlemek için çok maharetli olmak gerekmiyor.

 

Doğu yakasının gözlerini diktiği nüfusunu bir oy potansiyeli olarak gören mezkûr taşlar, burayı bir büyük ilçe olarak kalmasını bile hazmedemeyip parçalamak, bozmak istediler. Havzasında barındırdığı semtler bir bir ilçe yapılarak, Gebze’nin il olma isteği farklı baharlara itilmiş oldu böylece. Bünyesinden üç tane büyük ilçe çıkarılmasına rağmen büyüklüğünü kaybetmeyen Gebze’ye veya kendisinden koparılan ilçelere maalesef yeterince destek, beklentilerin altında kalmaya devam ediyor.

 

Sanayi çöplüğü hâline getirilen Gebze ve havzasındaki ilçelere maalesef huzur yerine sosyolojik trajediler hâkim olmaktadır. Adlî vak'aların fazlalığı, her gün artan işsizlik oranları daha vahîm sonuçlarla karşılaşacağımızın işaretleridir.

 

Gebze ve çevresinde zehirli mantar gibi çoğalan fabrikalaşma, şehrin kanına bulaşmış, havasını, suyunu kirletmekle kalmamış, ana damarlara girerek, anneleri ve babaları farklı vardiyalara ayırarak, çocukları yetim ve öksüz bırakmıştır. Anadolu insanını tarımdan, ziraattan ve öz üretimden kopararak onları bu fabrika köşelerine bağlayarak büyük bir hata işlediğimizi geç de olsa anlamışsak da bu düzensiz aile yapılaşmaları yüzünden evlerde, okullarda, sokakta şiddet baş göstermiştir. Zaman zaman cinnet boyutlarına varan vahîm sonuçlarını da maalesef hep birlikte görüyoruz.

 

Çözüm olarak, elbette bizler birçok şey söyleyebiliriz… Ancak, bizim yazmamız, söylemlerimiz, bir incir çekirdeği kadar laf etmeyenlerce ezilecekse susmak efdâldır.

 

Şunu da belirtelim ki biz bu deveyi ya güdeceğiz ya da güdeceğiz. Gitmek olmaz. Gidilecek, kaçılacak yerimiz yok çünkü.

 

Komutan gemileri yaktı biz bu lafları yazarken.

 

Mâdem yazmamız lazım, o hâlde batı yakasındaki okumuşlar olarak, biz de her zaman doğru bildiğimizi yazacak, alkışlanmasak da gök kubbede hoş bir sâdâ bırakmak olsun gâyemiz. Gâyemiz yakalar arasında açılan uçurumu kapatmak üzere elimizi taşın altına sokmak değil, kolumuzu uzatmak olsun. Ellerimizle kollarımızla doğruları ve güzel şeyleri yazmak ve tavsiye etmek olacak gâyemiz.

 

“Zamana and olsun ki, insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak, îman edip de salih ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler, birbirlerine sabrı tavsiye edenler hariç..”

 
Etiketler: Bir, Başka, Bahar,
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
"İşlediğiniz günahları gizlediğiniz gibi, iyilikleri de gizleyiniz "


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı