Yazı Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 13:18
 
BAĞ-KUR DA BÜYÜK İHYA FIRSATI
Huseyin Güç
0 533 321 10 81
 
 

BAĞ-KUR DA BÜYÜK İHYA  FIRSATI/Hüseyin GÜÇ

Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

Bağ-kur sigortalıları yakından ilgilendiren  7143 sayılı torba yasa ile 4-b Bağ-kurlulara getirilen ihya işleminden nasıl yararlanacaktınız.

 

Bir çoğunuzun bildiği gibi 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunuyor. Bu yasanın en önemli maddelerin den biri de bizim konumuz olan  4-b Bağkur sigortalıların geçmiş dönemlerde silinen borçlarının ihya (canlandırma ) işlemi olmasından ibarettir.

BAĞ-KUR İHYA NE ANLAMA GELİYOR?

 

Malumunuz olduğu üzere 2008 yılında çıkan yasa ile 30.04.2008 tarihi öncesi 60 aydan fazla Bağkur prim borcu olanların prim borçları silinmiş ve silinen bu dönemlere ait Bağkur hizmetleri de iptal edilmiştir. Yani kişinin bağ-kur borcu silinmesi ile birlikte bağ-kur hizmeti de silinmiştir. Yine 2015 yılında çıkan torba yasa ile de 2015/04 dönemi ve öncesinde Bağkur prim borcu 12 ay ya da daha fazla olanların da prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştur.

 

Çikarılmış olan bu 7143 sayılı torba yasa ile, Bağkur’da dondurulan bu sürelerin borçlanma yapılması ve ödenmesi şartı ile hizmetlerini yeniden saydırılması işlemine ise Bağ-kur ihya ödemesi anlamına gelmektedir.

BAĞ-KUR İHYA DA UCUZ ÖDEME FIRSATI

 

Bağ-kur’dan gün satın alma talebiniz doğrultusunda, SGK Bağkur ihya hesaplamanızı yapılacak. Bağ-kur borçlanma hesaplaması talep tarihinde geçerli olan cari Bağkur primleri üzerinden yapılıyordu. Bu 7143 sayılı torbaya yasa ile artık güncel prim tutarına göre değil asıl borca Yİ-ÜFE eklenmiş prim tutarına göre hesaplanma uygulamasına geçilmiştir. Bu şekilde hesaplanarak bulunan rakam güncel rakamdan daha ucuz ve vatandaş adına çok faydalı olup,bu yasadan tüm vatandaşlarımızın 7143 sayılı torba yasa ile getirilen ucuz ihya işleminden faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Bu yasanın bağ-kur sigortalılar için büyük bir şans olduğunu ifade etmek isterim. Bu husus ta vatandaşlarımız özellikle borçlanacak sürelerin borçlanma miktarları ile emekli aylığı bağlanacak süreler önem arz etmekte olup, bir  sosyal güvenlik uzmanın dan destek almaları faydalarına olduğunu ifade etmek isterim.

 

KISMİ İHYA İŞLEMİ BULUNMUYOR.

 

İhya islemi sonucunda hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecektir. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmemesi hâlinde ihya işlemi geçerli sayılacaktır.

 
Etiketler: BAĞ-KUR, DA, BÜYÜK, İHYA, , FIRSATI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Anketler
Hürriyet ve Yavuzselim'de Kentsel Dönüşüm mü Olsun, Yerinde Dönüşüm mü Olsun ?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


26
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı