Yazı Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 11:18
 
Aldığınız Değil Verdiğiniz Nefes Önemli!
Yasemin Elif Özçelik
nefesotesi@gmail.com
 
 

        

Sevgili okurlarım. Sizlere bundan böyle “Nefes Ötesi” köşemden alternatif sağlık alanındaki önemli konulardan bahsedeceğim. Gülen ya da ağlayan bir bebeği nefes alırken izlediniz mi hiç? O küçücük bedeniyle mutlu olduğunu, hıçkırık ve tıksırıkla bütün bedenini sarstığı ya da ritmik bir şekilde hareket ettirdiğini gözlemlediniz mi? Ya siz? Bakın kendinize: Nasıl gülüyorsunuz? Ve nasıl ağlıyorsunuz? Olasılıkla diğer yetişkinler için geçerli olan sizin için de geçerli. Gülüyor ve ağlıyorsunuz ama ya bedeniniz? Bedeniniz burada size ne kadar yardımcı oluyor? Yoksa yalnızca bir yanınız mı sizinle birlikte neşe içinde gülüyor ya da ağlamak yerine gözyaşlarınızı bastırıyor musunuz?

 

Şu anda söz konusu olan, bedensel-ruhsal dışavurumlarımızın hangi travmayla bastırılmış olduğu değil, doğru nefes almanın yaşamımızda nasıl özgürleştirici bir rol oynadığını beraberce keşfetmektir. Gözünüzün önüne minik dudakları ve burnuna parmaklarına dek gevşemiş bir halde uyuyan bir bebeğin kendini bıraktığı sakinliği getirin; nefesi karnının ritmik hareketinde görülmekle kalmaz, bedeninin bütünü boyunca akar. Nefesin yumuşak salınımını tüm mimiklerin de hissedebilirsiniz. Bunu size neden anlatıyorum?

 

Sizin de hiç kuşkusuz derin bir sakinlik, hatta mutluluk duygularının uyanıp akmaya başladığı bütünüyle gevşemiş olduğunuz böylesi anlar yaşamış olduğunuz için (Sözgelimi sonbahar soğuğunda yanan sobanın başın da cızıldayan güğümün çıtırdayan odun ateşinin sesini gözleriniz kapalı dinlerken). Böyle bir akış içinde siz de nefesinizin sakin ritmik hareketini hissedebilir ve bu yolla nefesle bilinçaltına alfa seviyesine ulaşabilirsiniz. Bu durumun, bu bedensel-zihinsel "sevincin" sadece bir an ya da kısa sürelerle sınırlı kalmaması için, ruh ve fizik beden de şifalanmak arınmak, bereket bulmak, affetmek helalleşmek, geçmişle karmik temizlik yapıp gelecek kaygısından uzaklaşıp an’da yaşamak içinizdeki gücü keşfedip nefes ve bilinçaltınızla size yardımcı olabilecek bir yol göstermek istiyorum. Bu güç, içinde, yaşama cesareti, canlılık, özgürlük ama aynı zamanda da derin bir dinginlik ve rahatlık barındırır. Size işte bu yolda adım adım eşlik etmek istiyorum.

 

 
Etiketler: Aldığınız, Değil, Verdiğiniz, Nefes, Önemli!,
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Devletin hazinesi adalettir.


Konfüçyus
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı