Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 23:28
 
Yeni Köşe Yazısı
Her şeyin bir an evvel olup bitmesini istiyoruz. Beklemeye vaktimiz yok. Vakit diye bir kavram yoktur o anlık ruh halimizde.
GÜNDEM Haberi


Beklediğimiz her dakika, her saniye yıllar gibi geçer beynimizde. O saniyeler ki birer ıstırap olur ruh halimizde. Alır bir zorlanmaya götürür o an ki ruh halimiz bizleri. Ne kızgınlıklara, ne kalp kırılmalarına, ne çatışmalara, ne dökülmelere…

Biz insanoğulları zayıf mahlûklarız. Var olan imkânlarla yetinmeyip her zaman daha iyisini, daha güzelini istemekteyiz. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan sürekli şikâyet ederiz. Çok oldu mu çokluktan, az oldu mu azlıktan şikâyet ederiz. Var olduğunda şikâyet ederiz, yok olduğunda şikâyet ederiz. Nefsimiz dokuz canlıdır. Her gördüğüne sahip olmak ister. İstediklerimize sahip olduğumuz vakit hayat bizim için mutluluğu tozpembe hale getirir. O güzel nimetleri verene, nice olmazları olur yapana şükretmek gelmez aklımıza. Güle oynaya hayatımıza devam ederiz. Lakin iş tam tersine döndüğü vakit başlarız ortalığı velveleye vermeye. Gözyaşları, isyanlar, feryatlar, figanlar ölçüsüz bir şekilde uzar gider. 

 

Sudan sebeplerden dolayı hemen başlarız ortalığı yıkmaya, etrafı dağıtmaya. Anında parlar, muhatabımızla tamiri mümkün olmayan tartışmalara gireriz. Beklemeye, işin aslını öğrenmeye sabır ve takatimiz yoktur. Tahammül edemiyoruz gerçekleri görmeye, beklemeye. Her ne olacaksa bir an evvel olsun bitsin deriz. Öfkemizi dizginlemeyi beceremeyiz. Hemen orada egomuzu tatmin etmek için her şeyi göze alırız. Nefsimizi tatmin etmek için olmadık bahanelere başvururuz. İş işten geçtikten sonra, olayın sıcaklığı yerini soğumaya dönüştüğünde anlarız neleri kaybettiğimizi. Bu seferde derin pişmanlık duyguları içerisinde kıvranıp dururuz. Olan olmuş, geçen geçmiştir. Bir anlık öfke yüzünden neleri kaybetmemişiz ki, ne gibi olumsuzluklara götürmemiş ki...

 

Hâlbuki ki geçmişten ders alınacak, yaşanmış sayısız kıssalar ve hikâyeler vardır. En başta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ile diğer peygamberlerin hayatlarına dönüp baktığımızda her anları bizler için birer örnektir. Peygamberlerin hayatları ibretlik kıssalarla doludur. Sadece Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hayatına, karşılaştığı olaylara, bakış açısını ve üretmiş olduğu çözüm taktiklerine bakarak geleceğimize yön verebiliriz. Çünkü tüm peygamberlerin ve Allah dostlarının hayatlarının merkezinde olaylarla mücadele etmek ve sabır göstermek vardır. Sabır, din ve ahlak alanında nefsin hoşuna gitmeyen, ıstırap veren hadiseler karşısında sükûnetini koruyarak hakka teslim olmaktır. Sabır, manevi bir değerdir. İlahi alanda hakka ve hakikate teslim olmaktır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yeni, Köşe, Yazısı,
Haber Videosu
Yorumlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.


Konfüçyus
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı