Haber Detayı
08 Şubat 2020 - Cumartesi 13:51
 
YAŞAR ÇAKMAK:KALİTELİ,İLKELİ,SİYASETE DAVET EDİYORUM !
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Ak Parti Meclis Üyesi, Grup Sözcüsü Yaşar Çakmak Kocaeli CHP Grup Sözcüsü Engin Taşdemir ve arkadaşlarının (Orhan Tanış, Özlem Çankaya, Mehmet Nuri, Selim Yıldız) basında yer bulan açıklamaları ve özellikle Sayıştay raporları hakkındaki değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi.
GÜNDEM Haberi


Kaliteli, ilkeli, temiz siyasete davet.

Kocaeli CHP Grup Sözcüsü Engin Taşdemir ve arkadaşlarının (Orhan Tanış, Özlem Çankaya, Mehmet Nuri, Selim Yıldız) basında yer bulan açıklamaları ve özellikle Sayıştay raporları hakkındaki değerlendirmelerine ilşkin görüşlerim aşağıdadır.

CHP Kocaeli cephesinde algı yönetimine yönelik çarpıtma çabaları yerini fitne çıkarma gayretine bırakmıştır.

Sağduyu sahibi halkımızda taraftar bulamayan CHP temsilcileri, bu defa Sayıştay raporlarını çarpıtıyor ve Ak Parti içine fitne sokma çabasına giriyorlar.

Malumunuz anayasal bir kurum olan Sayıştay, kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarını denetler. Bu görevini Türkiye Büyük Millet Meclisi adına yapar. Sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlayarak kanunlarla verilen inceleme ve denetleme görevini yerine getirir. Sayıştay raporları, her yıl düzenli olarak hazırlanmakta ve kamuoyuna sunulmaktadır. İsteyen herkes Sayıştay’ın internet sitesine girerek ilgili kurumlar ve yerel yönetimlerin raporlarına ulaşabilir.

Sayıştay denetçileri, yaptıkları incelemelerde, bir suistimal/ yolsuzluk tespit ederlerse bunu dairesine iletir. Sayıştay ilgili dairesi de konuyu değerlendirip karar bağlar veya Cumhuriyet Savcılığına da aktarabilir.

Ben, Sayıştay’da; Denetçi Yardımcısı, Denetçi, Başdenetçi ve Raportör unvanları ile 11 yıl farklı kurum ve kuruluşların denetiminde görev aldım. Sayıştay’ın işleyişini, denetimi, tespit ve önerileri, bu konulardaki raporları iyi bilenlerdenim.

Denetimin, hesap verilebilirliğin, eleştirinin gerekliliğine yürekten inananlardanım. Sayıştay raporlarının siyasi malzeme olarak kullanılmasının, hele de çarpıtılarak suistimal edilmesinin yanlış olduğunu da belirtmek isterim.

Sayıştay tarafından, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yönelik bahsi geçen denetim raporları sonucunda; "Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde usulsüzlük, yolsuzluk yapıldığı ya da kamu zararı doğduğu" yönünde bir karar yoktur. Henüz dairesince karara bağlanmamış son sorgu takımında geçen konular da yolsuzluk, suistimal, kusur ve kabahat değil, mevzuatın farklı yorumlanmış olmasıdır.

Pekâlâ CHP yönetimindeki belediyelerde de aynı uygulamalar yapılmış olabilir. Belediyeler sadece Sayıştay tarafından değil, İçişleri Bakanlığı müfettişleri gibi farklı kurum ve kuruluşlarca da denetlenmektedir. Denetimlerde yol gösterici ve rehberlik eden eleştiriler olur. Kamu idareleri- yerel yönetimler bu önerileri gayet tabi ki dikkate alırlar ve almalıdırlar.

Fakat esefle belirtmek isterim ki CHP temsilcileri Sayıştay raporlarını kasıtlı olarak yanlış değerlendirmiş, kamuoyunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde çeşitli yolsuzluk ve usulsüzlüklerin yapıldığı algısı oluşturmaya çalışmışlardır. Üstelik Mart 2019 seçimleri öncesi ve sonrası ele alınarak, eski ve yeni yönetim arasında kıyaslama yapılarak, fitne çıkartma gayretine girilmektedir. Bu, beyhude bir gayrettir. Asla karşılık bulmayacaktır.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin uygulama, çalışma, proje ve tüm ihaleleri her zaman denetime açıktır. Adalet ve şeffaflık ilkesinden asla taviz verilmemiştir.
Bütün gayretlerimiz Kocaeli’nin üreten, paylaşan, huzurlu ve mutlu bir kent olması içindir.

Kocaeli Ak Parti ailesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da fitne ve fesada prim vermediğimizi ve vermeyeceğimizi belirtmek isterim.
Kalite, samimiyet, gayret ve hakkaniyet ölçüleri doğrultusunda çalışmaya devam etme iradesindeyiz.

Saygılarımla arz ederim.
Yaşar Çakmak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili
Ak Parti Meclis Üyesi, Grup Sözcüsü

Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: YAŞAR, ÇAKMAK:KALİTELİ,İLKELİ,SİYASETE, DAVET, EDİYORUM, !,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa…


Ömer Hayyam
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı