Haber Detayı
29 Kasım 2018 - Perşembe 23:15
 
Üniversite Sanayi İş Birliği Ödülü Kazandıran Proje
Her yıl TÜBİTAK, TTG ve TÜSİAD tarafından düzenlenen ve bu yıl 13.sü yapılan ‘Teknoloji Ödülleri Yarışması’nda Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Doğru’nun bir Hayat Holding kuruluşu olan KEAS (Kastamonu Entegre A.Ş.) ile gerçekleştirdiği TEYDEB destekli ‘Orman Atıklarının Gazlaştırılması İle Elektrik Enerjisine Çevrilmesi Projesi’ yılın En İyi Üniversite-Sanayi İş Birliği Ödülü’ne layık görüldü.
Haberi


Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı sayın Mustafa Varank, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı sayın Güler Sabancı ve Tübitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından verilen ödülü Doç. Dr. Murat Doğru adına Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Keskinler aldı.

Ödül getiren proje tanıtım toplantısına Rektör Prof. Dr. M. Hasan Aslan katıldı. Çevre Mühendisliği akademik personelinin katıldığı etkinlik bölümün toplantı salonunda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Keskinler ve Doç. Dr. Doğru tarafından projenin hazırlanış süreci ve sanayiye katkıları ele alındı.

Mevcut sekiz farklı biokütle yakıt türünden faydalanmak amacıyla geliştirilen Tübitak-Teydep destekli proje, üretim tesislerinde proses sırasında ortaya çıkan atık biyokütlelerin yakılmadan, devreye alınan gazlaştırma tesisinde verimli bir şekilde yenilenebilir enerjiye dönüştürülerek temiz bertarafı sağlanıyor. Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen ve Kastamonu Entegre A.Ş. tarafından kullanılan bu yeni teknoloji ile daha az yatırım maliyeti ile yüksek enerji verimi sağlanırken aynı zamanda atık yönetiminin daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Üniversite, Sanayi, İş, Birliği, Ödülü, Kazandıran, Proje,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Hürriyet ve Yavuzselim'de Kentsel Dönüşüm mü Olsun, Yerinde Dönüşüm mü Olsun ?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16.
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı