Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 12:24
 
TÜRKİYE ULUSLARARASI BİR GÜÇ,
Çayırova’da Öğrenci Yazar Buluşmaları Ahmet Şimşirgil İle Devam Etti
ÇAYIROVA Haberi


Eğitim, öğretim ve gençlik alanlarında faaliyetleri destekleyen seminer, konferans ve söyleşiler düzenleyen Çayırova Belediyesi, gençlerin kültür ve medeniyet değerlerini özümsemiş, geleceğini tarihinden aldığı güçle şekillendiren yeni bir gençliğin yetişmesini hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda gençlere hem kitap okuma alışkanlığı kazandırılması adına hemde tarihimizi doğru kaynaklardan öğrenmeleri için öğrenci yazar buluşmaları düzenleyen Çayırova Belediyesi, yeni bir söyleşide eğitimci yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i konuk etti. Naim Süleymanoğlu Kültür Merkezi ve Belediye Konferans Salonunda lise öğrencileriyle bir araya gelen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlıyı Yükselten Değerler” konulu söyleşide önemli notlara değindi.

Geleceğini Tarihinden Aldığı Güçle Şekillendiren Bir Gençlik Yetişiyor

Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihsel süreçteki gelişimi hakkında katılımcılara bilgiler veren Şimşirgil, Osmanlı’yı tanımak isteyenlere onların bıraktığı eserlere bakmaları tavsiyesinde bulundu.Osmanlı Devleti’nin beylik döneminden, yedi kıtaya hükmeden bir imparatorluk olduğunu ve Osmanlı Devleti’nin yeterince tanınmadığını söyleyen Şimşirgil, “Osmanlı Devletini tanımak isteyenler Osmanlı’nın bıraktığı eserlere bakmalı. Kişileri tanımanın yolu nasıl ki konuşmalarını dinlemekten geçiyorsa devletleri tanımanın yolu da yaptıklarını incelemekten geçer. Dünya üzerinde Osmanlı Devleti kadar hakarete uğrayan, yanlış tanıtılan, iftiraya uğrayan ikinci bir devlet yoktur. Evet, Osmanlı gitti ancak Osmanlı’nın değerleri yaşıyor. Biz bu değerlerle yine dünyaya doğruları gösteren bir toplum olabiliriz. Bize düşen Osmanlı’nın değerlerine sahip çıkabilmek, Osmanlı’yı anlayabilmektir. Şu milletin en çok saldırıya uğrayan değeri, edebi ve ahlakıdır. Bütün kanallarda, televizyonlarda, dizilerde, filmlerde edep ve ahlak yıkılıyor” dedi. 

ŞİMŞİRGİL; “TÜRKİYE ULUSLARARASI BİR GÜÇ, YILLARCA BU OLMASIN DİYE ÇALIŞTILAR

Türkiye’nin 90 yıl boyunca ulus güç olduğunu, son birkaç yıldır uluslararası güç olma yolunda hızla ilerlediğini ifade eden Şimşirgil, tarihî hadiseleri kıyasladı. Osmanlı Devleti’ne hasta adam diyen Prusya’nın, çarlık Rusya’sının, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Osmanlı’nın bitişini bile göremeden yok olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlı süper güç olduğu dönemde 12 milyon kilometre kare toprağa sahipti. Darbelerle indirilen Abdülhamid Han döneminde bu toprak 7 milyon kilometrekarenin üzerindeydi. Osmanlı’yı yıkan en büyük unsur darbelerdir. Türkiye’de de bunu yaptılar ve denemelerini de sürdürüyorlar. 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişimi olsaydı Türkiye yoktu. Darbe başarılı olsaydı, Türkiye 20 yıl 30 yıl geriye gider diyorlardı. Ben bunlara gülüyorum. Eğer darbe başarılı olsaydı Türkiye yok olurdu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi zaten hemen PKK’ya teslim edeceklerdi. O hain terörist başı Fethullah Gülen, ABD’den halife olarak İstanbul’a gelecekti. Ama İslam halifesi olarak değil, kaftanının içinde haç olan, papanın halifesi olarak gelecekti. Türkiye’nin süper güç olmasını istemiyorlar” diye konuştu.Öğrencilerin sorularını da cevaplayan Şimşirgil’eböyle anlamlı bir proje gerçekleştirdikleri için Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve ekibine teşekkür etti.

Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: TÜRKİYE, ULUSLARARASI, BİR, GÜÇ,, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Hürriyet ve Yavuzselim'de Kentsel Dönüşüm mü Olsun, Yerinde Dönüşüm mü Olsun ?
sanalbasin.com üyesidir
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


26
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı