Haber Detayı
17 Şubat 2020 - Pazartesi 00:34
 
Sivil Topluma Kadın Eli Değdi / Özel Röportaj
Kentin Kadınları Derneği Başkanı Tuba Şensoy, Gebze ve Kocaeli kamuoyunda yaptığı çalışmalar ve projelerle kendini kanıtlamış bir isim.
ÖZEL HABER Haberi


Uzun yıllardır Gebze siyasetinde farklı görevlerde bulunmuş ve şu an butik üzerine bir işletmenin de sahibi. Tuba Hanım ile ofisinde Kent-Ka’nın çalışmaları ve projeleri üzerine konuştuk. Sizleri keyifli söyleşimizle baş başa bırakıyoruz.

 

Kentin Kadınları Derneği’nden bize biraz bahseder misiniz?

 

Kent-Ka Derneğimizi Gebze’de 6 yıl önce bir tanıtım lansman programıyla 5 Mart tarihinde kurduk. Kocaeli’deki hanımların katıldığı bir programla yapmak istediklerimizi ifade ederek hanımlarımızı derneğimize davet ettik. Yönetimimiz 29 kişiden oluşuyor. Gönüllü üyemiz ise 250 civarında. Bu rakamlar peyderpey gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Burada esas olan hanımların gönüllülük esasıyla bizlere katılması.

 

“TÜM STK’LARLA PAYDAŞ PROJELER YAPIYORUZ”

 

Peki, böyle bir derneği kurmaktaki amacınız neydi?

 

Toplumumuzu önemsiyoruz. Özellikle kadınlarımızın içinde bulunduğu durumu ve şartları iyileştirmek ve kadınların neler yapabileceklerine dair dayanışma ve beraberliği artırmak bütün amacımız. Bu anlamda okuyan, çalışan, iş kadını olan ve esnaflık yapan kadınlarımızla ülkemize ve milletimize ne gibi katkı ve faydalar sağlayabilirizin çalışmalarını yapmaktayız. 6 yıldır gerçekleştirdiğimiz projelerimizle bunu daha iyi ifade edebileceğimizi düşünüyoruz.

 

Tuba Hanım. Projeler dediniz. Nedir projeleriniz?

 

Biz öncelikle Türkiye Aile Platformu’na başvurduk ve başvurumuz kabul edildi. Kocaeli’mizi temsil ederek çalışmalara katılım sağlıyoruz. Ben bunu çok önemsiyorum. Ayrıca bu bize Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu bir platformda şehrimizi temsil etmek bizi çok mutlu ediyor. Bölgemizdeki STK’larla paydaş çalışmaları önemsiyoruz. Bunlara örnek olarak paydaş çalışmalar yaptığımız dernekler arasında Türkiye Edebiyat Derneği Gebze Şubesi, Türkiye Beyaz Ay Derneği Kocaeli Şubesi, Kocaeli Okuma Sanatı Kulübü ve Gebze İHH Şubesi gibi STK’lar mevcut. Ve ileriye dönük birçok STK ile paydaş çalışma düşünmekteyiz. Bizim gerçekte yapmak istediğimiz şey, kurulan STK’larla ortak hayaller üretmek, ortak çalışmalar yapmayı önemsiyoruz. Şehrimize ve ülkemize katkı sunabilecek bir projeye sahip olan hanımlarımıza kapı açmaktayız. Projem var, katkım var diyen hanımlara derneğimizin kapısı sonuna kadar açıktır.

 

“TÜRAP PLATFORMUNU 3 GÜN BOYUNCA AĞIRLADIK”

 

STK ve kurumlarla sahada yaptığınız çalışma var mı peki?

 

Tabikii var. TÜRAP Aile Platformunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Kocaeli’de 3 gün boyunca ağırlayarak Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen STK Başkanlarını Kocaeli STK Başkanlarıyla tanıştırdık. Onlara şehrimizi tanıtma fırsatı bulduk. Diğerlerini de size hemen belirteyim. Örneğin Çayırova Sevgi Evleri’yle “Sevgide Buluşalım” programı düzenledik. Zafer İlkokulu ile “Trafik Hayattır” ve “Obezite ve Organ Bağışı” projesi gerçekleştirdik. OÇEM Uygulama Okulu’nda “Her Çocuk Özeldir” farkındalık programı yaptık. Başarılı öğrenciler için “Gelecek Sizinle Güzelleşecek” projesi gerçekleştirdik. Daha sonra “Bir Kadın Bir Hayal”, “Bir Nefes, Bin Hasret”, “Kırım’ı Seviyoruz”, İlk Yardım Hayat Kurtarır”, “İlmek İlmek Sevgi”, “Bir Çuval Benden”, Türkök- Kök Hücre”, “Mülteci Çocuk Şenliği”, “Edebiyat Söyleşileri”, Okuma Sanatı Kulübü ile Okur ve Yazar Buluşmaları” Gebze Yavuz Selim Muhtarlığı ile “Karneyi Getir, Hediyeni Al” ve “Geleceği Seninle Başarabilirim” projelerini gerçekleştirdik.

Bu ve benzeri projelerimizle çok verimli yılları geride bıraktık. Bizi çok mutlu eden projelerden biri de özellikle bu konuya değinmek istiyorum. “11 Milyon Fidan, Geleceğe Nefes” projesiyle Pelitli Köyümüzde Kent-Ka’ya bir orman kazandırdık.  

 

“HEDEFİMİZ İLİMİZİ ÇALIŞMALARDA ENTEGRE EDEBİLMEK”

 

Peki Kent-Ka önümüzde dönemlere dair bir hedefiniz var mı?

 

Evet. Bunu 3 maddeyle ifade edebilirim size. Öncelikle bölgemizi tüm Kocaeli’nin tümüyle entegre edecek sivil faaliyetler hedeflemekteyiz. Kocaeli’mizi Türkiye’deki sivil toplum platformlarında temsil etmek ve ilimizi sivil harekette Türkiye genelindeki çalışmalarla ile entegre edebilmek ve Avrupa Birliği bünyesindeki ve İslam Birliği Teşkilatı gibi kuruluşlarda ülkemizi temsil edebilmek noktasında gerçekleşebilecek çalışmaların içerisinde olacağız.

 

Son olarak söylemek istediğiniz şey var mı?

 

Hakan Bey özellikle şunu ifade etmek istiyorum ki, hanımlarımızın kendilerini yakın htikleri STK’lara üye olmaları, sivil harekete ve demokratik yapıya katkı sağlayacağı için hanımlardan sivil toplum faaliyetlerine katkı sunmalarını bekliyoruz. Bu arada çalışmaların aktarılması anlamında kurumuza verdiğiniz değerden ötürü ayrıca teşekkür ediyorum. Gazetenize ve tüm ekibinize başarılar diliyorum.

Kaynak: (GHS) - GEBZENİNSESİ GAZETESİ HABER SERVİSİ Editör: Hakan Bayram
 
Etiketler: Sivil, Topluma, Kadın, Eli, Değdi, /, Özel, Röportaj,
Haber Videosu
Yorumlar
Özlü Sözler
Kendi ayıbını görür ol…


Hacı Bektaşı Veli
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı