Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 10:43 Bu haber 279 kez okundu
 
SGK emeklilikle ilgili yeni düzenleme Haberleri
SGK resmen duyurdu! Emeklilik ile ilgili flaş düzenleme..
EKONOMİ Haberi


 

TÜM KAMUYA RESMİ YAZI GİTTİ

Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren duyuru. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kamu kurumlarına resmi yazı ile bildirdi. Emeklilik onaylarını artık elektronik ortamda yapacak. SGK tarafından yapılan bu açıklama sonrasında, emeklilik işlemlerinde posta işlemleri bütünüyle kaldırılmış oldu.

 

HİTAP'A AKTARILIYORDU

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik onaylarını kamu kurumlarına elektronik ortamda bildirecek. 2012 yılında yürürlüğe konan tebliğ ile birlikte kamu idarelerinde çalışan tüm memurların hizmet kayıtları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen Hizmet Takip Programına (HİTAP) aktarılıyordu.

BÜTÜNÜYLE KALDIRILDI

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan duyuruda, bazı kurumların emeklilik evraklarını HİTAP üzerinden gönderdikten sonra KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) veya posta yoluyla fiziki olarak ayrıca gönderdikleri fark edilmiştir. Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik emeklilik onaylarının HİTAP üzerinden gönderilmesinin yeterli olduğu, kurum tarafından emeklilik işlemleri sonuçlandırılan memurların, bugüne kadar posta yolu ile gönderilmekte olan emeklilik onayına dair kurum mektuplarının artık HİTAP üzerinden idarelere iletileceğini bildirdi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu açıklama sonrasında, emeklilik işlemlerinde posta işlemleri bütünüyle kaldırıldı.

 

EMEKLİLİK ONAYLARINDA POSTA İŞLEMLERİ KALKTI

4/1-(c) kapsamındaki sigortalıların (kamu görevlilerinin) emeklilik işlemlerinin sonuçlanmasına ilişkin kurum mektuplarının hizmet takip programı (hitap) üzerinden gönderilmesi hakkında duyuru şu şekildedir:

Bilindiği üzere, 14/04/2012 tarihli ve 28264 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5510 sayılı Kanunun 4 üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (c) bendi Kapsamında Sigortalı Sayılanların Hizmet Bilgilerinin Elektronik Ortama Aktarılması Hakkında Tebliğ ile kamu görevlilerinden, tüm hizmet bilgilerinin elektronik ortama alınmasına başlanmıştır.

HİTAP, kamu idarelerince 5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) kapsamındaki sigortalıların tüm hizmet bilgilerinin ve bu bilgilerde oluşacak değişikliklerin güncel olarak internet üzerinden web, toplu veri veya manuel veri gönderim yöntemleriyle Kurumumuza aktarılmaktadır. Ayrıca, bu Program sigortalıların sisteme girilen verileri esas alınarak toplam hizmet süreleri ile emekli olabilecekleri yaş ve/veya tarihin tespitini de yapmaktadır.

 

Diğer taraftan, emekliye sevk edilen sigortalıların elektronik imza ile onaylı emeklilik belgesine göre emekli aylığı bağlanması programın nihai amaçlarından biri olarak görülmüştür. Bunun üzerine, 5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) bendi kapsamında sigortalı sayılanların emeklilik işlemlerinin, HİTAP üzerinden gönderilecek elektronik imza ile onaylı emeklilik belgeleri esas alınarak yürütülmesi işlemlerine 15/09/2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu süreç kurumlarımızın önemli bir bölümü tarafından kullanılmaktadır.

 

 

Ancak, bazı kurumların emeklilik evraklarını HİTAP üzerinden göndermeleri sonrası KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) veya posta yoluyla fiziki olarak ayrıca gönderildiği gözlenmektedir. Bu çerçevede HİTAP üzerinden Kurumumuza elektronik olarak gönderilen emeklilik belgelerinin diğer kanallar (KEP ve Posta gibi) ile ayrıca gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

 

 

Bu defa, Kurumumuz tarafından emeklilik işlemleri sonuçlandırılan 4/1-(c) sigortalıların, bugüne kadar posta yolu ile gönderilmekte olan emeklilik işlem sonuçlarının özlük dosyalarına işlenmesi amacıyla düzenlenen kurum mektupları, ilgili kurumlara HİTAP üzerinden elektronik olarak gönderilmeye başlanmıştır. Diğer taraftan, HİTAP üzerinden elektronik olarak gönderilen kurum mektuplarının söz konusu gönderim süresince bağlı olarak ayrıca posta ile gönderilmeyeceği ve bu uygulamaya ilişkin sorunlar hakkında hitap_emeklilik@sgk.gov.tr e-posta adresi ile iletişime geçilebileceği hususu, Önemle duyurulur.

 

 

EMEKLİLİK ONAYI KAÇ GÜNDE GELİR?

 

Bir emekli adayının işlemleri 15 gün ile 3 ay arasında değişir. Emeklilik işlemlerini 15 günde sonuçlandıran adaylar olduğu gibi, işlemleri 3 aya kadar süren adaylar da bulunmaktadır.

Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: SGK, emeklilikle, ilgili, yeni, düzenleme, Haberleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı