Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 11:21
 
Samsun Eski İl Müftüsünden Tartışma Yaratacak Açıklama
Samsun İl Müftüsünden Tartışma Yaratacak Açıklama
GÜNDEM Haberi


( Zamanın Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, )   (28.01.2015), tarihinde samsunda bir konferansta  tartışma yaratacak açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Dönemin: Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, domuz eti yenmesinin caiz olduğunu söyledi.

DOMUZ ETİ YEMEK HANGİ DURUMLARDA CAİZDİR ?
 
Samsun'da Organ bağışı ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Müftü Öztürk, çarpıcı açıklamalar yaptı. Organ bağışının dinen helal olduğunu belirten Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, ( zaruri ) durumlarda insan ve domuz etinin yenmesinin caiz olduğunu söylemesi üzerine toplantı salonunda buz gibi bir hava esti.

Organ bağışı toplantısında konuşan Müftü Öztürk, zaruri durumlarda insan ve domuz eti
 
yenmesinin dinen caiz olduğunu belirtti.
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle gerçekleşen “Bağışlayın Engelleri Aşalım Projesi” kapsamında Samsun'da "Organ Bağışı ve Nakli konulu panelde organ bağışı konusunda da önemli açıklamalar yapan Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, organ nakli ile kişilik transferinin mümkün olmayacağını belirtti.
 
İnsanların, günahı da sevabıda iradesi sayesinde işlediğini kaydeden Öztürk, "Organ nakli ile kişilik transferi olmaz.
 
 
Suçlu  organ değildir. Zaruretler memnü olan şeyleri ortadan kaldırır. Domuz eti haramdır. İslam ölüye değer vermiş ama insana ve onun yaşamasına daha çok önem vermiştir. Hayati konu dinin 5 temel esasından biridir.
 
 
Zaruri hallerde bir parça insan ve domuz eti yemek caizdir. Organ naklinin caiz olması için zaruret halinin olması hastanın uzvunu kurtarmak için başka çare olmaması. Ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir tabip heyeti tarafından tespit edilir.
 
 
Organ nakli bir insanın yaşamasına vesile olduğu için caizdir. Kan nakli caiz ise organ naklide caizdir.
 
 
Organı alınan kişinin yaşaması tehlikeye girecekse caiz değildir. Organ nakli için beynin bütün fonksiyonlarını kaybetmiş olmalı. Peki gayri müslime organ vermek caizmi. İnsan olması iyilikte bulunmak için yeterlidir." dedi.

Kaynak:
https://www.samsungazetesi.com/samsun-haber/samsun-muftusu-hayrettin-ozturk-insan-ve-domuz-eti-h469920.html?fbclid=IwAR0l3pTSqsuUSRIgOVJoVOfEz_zJ8WvJCijrMobV2Yq8R3BA0XthR5nwpEw
 
lütfen haberle ilgili yorumlarınızı yorum kısmına yapınız...
Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: Samsun, Eski, İl, Müftüsünden, Tartışma, Yaratacak, Açıklama,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Dine hizmet ederken müspet hareket etmek ve menfi hareketlerden kaçınmaktır.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı