Haber Detayı
26 Ekim 2020 - Pazartesi 14:24
 
Mil-Diyanet Sen Kocaeli İl başkanı Halil Fıngaloğlu'undan Mevlid-i Nebi mesajı
“26 Ekim Pazartesi günü başlayacak olan Mevlid-i Nebi Haftasının içinde 28 Ekim 2020 Çarşamba’yı Perşembe’ye bağlayan gece, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (s.a.s) mevlidi şerifini idrak edeceğiz.
GÜNDEM Haberi
  Mil-Diyanet Sen Kocaeli İl başkanı Halil Fıngaloğlu'undan Mevlid-i Nebi mesajı

Reklam Ajansı

GEBZE MEDYA AJANS Armut

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz.

TEKLİF AL
Armut
Mevlid-i Nebi haftasını idrak ettiğimiz bu günlerde, alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (s.a.s)’i resmeden hakaret dolu karikatürlerin #Fransa’daki kamu binalarına yansıtılarak, Peygamberimiz (s.a.s)‘e, Müslümanlara ve kutsallarımıza karşı gösterilen bu tutum hiçbir şekilde kabul edilemez. Öfke ve nefret dolu bir davranışla İslam düşmanlığını körükleyen bu zihniyeti kınıyorum.
 
PEYGAMBERİMİZ ALLAH’IN KELAMINI, ÖRNEK HAYATIYLA ÖĞRETTİ
 
 
Ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Peygamberimiz (s.a.s), bize hayat veren Kitabı ve hikmeti getirdi. O, Rabbimize, kâinata ve insanlara karşı görevlerimizi öğretti. Allah’ın kelamını örnek hayatıyla beyan etti ve onu yaşanan bir hayata dönüştürdü. Güzel ahlâkı tamamladı. Kalpleri ve gönülleri birleştirerek kardeşliği, dostluğu ve arkadaşlığı tesis etti.
 
 
İNSANLIK O’NUN ÖRNEKLİK VE REHBERLİĞİNE MUHTAÇTIR
 
Bugün, tüm insanlık Hz. Peygamberin (s.a.s) örneklik ve rehberliğine her zamankinden daha çok muhtaçtır.
 
ANMAK’DAN ANLAMAYA VE YAŞAMAYA GEÇMEK GEREK
 
Hz. Peygamber’e (s.a.s) ümmet olmak, sadece onun varlığından ve doğumundan haberdar olmak ya da adı duyulduğunda salevât okumakla sınırlı değildir. O’nun yolunu takip etmek ve onu örnek almak; O’nun gibi adil bir devlet başkanı, cesur bir komutan, sadık bir eş, müşfik bir baba, merhametli bir dede olmak, “el-emin” olmak, yetime sahip çıkmak ve zalimden mazlumun hakkını almaktır. “PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK
2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftasının teması “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlenmiştir. “Ben muallim olarak gönderildim” buyuran Hz. Peygamber (s.a.s), bir eğitimci olarak çocuklar arasında cinsiyet ayırımı yapmadan onlara eşit ve adaletli davranmış, onlarla özel olarak ilgilenmiş ve her birinin arkadaşlığını, dostluğunu, güvenini kazanmayı esas almıştır. O’nun hayatının hiçbir döneminde çocuklarla ilgili kötü bir söz, tavır, tepki ve davranış sadır olmamıştır. Onlarla şakalaşmış, selam vermiş ve onlara asla kızmamıştır. Çocuklara karşı daima şefkat ve muhabbetle davranan merhamet Peygamberinden gördükleri asil muamele karşısında onlar da kayıtsız kalmamışlardır.
 
ASRIMIZDA ÇOCUKLAR GÖZYAŞINA MAHKÛM EDİLMİŞTİR
 
 
Hz. Peygamber’in (s.a.s) asrındaki çocukların aksine, bu asrın çocukları mutsuz ve sahipsizdir. Onlar için yeryüzü yaşanabilir olmaktan çıkmıştır. Çocukların ihmal edilmekte ve istismara maruz kalmaktadır. Çocukların gözyaşına mahkûm olduğu bu asırda bütün gülücükler sahtedir. Milyonlarca çocuk, açlık ve susuzluğun pençesinde kıvranmakta, en basit tedavi imkânlarına bile ulaşamamakta, savaşların ve korkunç silahların ortasında hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Bu da Hz. Peygamber’in (s.a.s) çocuklarla olan münasebetini öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.
 
 
ÇOCUKLARI CAMİLERDEN UZAKLAŞTIRACAK SÖZ VE EYLEMELRDEN KAÇINILMALI
 
 
Bizler, sırtına çocuk bindiği için secdesini uzatan, hutbe okurken kendisine doğru gelen çocuğu almak için minberden inen, çocuğu kucağına alarak hutbesine devam eden Peygamberin ümmetiyiz. Çocuksuz bir ev, çocuksuz bir hayat düşünülemediği gibi, çocuksuz bir cami de düşünülemez. Çocuklar yarının gençleri olacak ve camileri dolduracaklardır. Cami cemaati çocuklardan rahatsızlıklarını belli etmemeli, onları azarlamamalı ve onların camiden uzaklaşmalarına sebep olacak söz ve davranışlardan kaçınmalıdır. Ümmetin istikbalini kuracak bu çocukların zihinlerinde cami, cemaat ve namaz ile ilgili olumsuz bir iz bırakacak şekilde kötü davranılmamalıdır. Çünkü çocuklar camilerimizin gelecekteki cemaati olacaklardır.
 
 
Bu vesileyle, tüm din kardeşlerimin Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid Kandili’ni en kalbi duygularımla kutluyor, açlık ve susuzluğun pençesinde kıvranan, savaşların ve korkunç silahların ortasında hayatta kalma mücadelesi veren çocukların kurtuluşuna vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum”
        HALİL FINGALOĞLU
Mil-Diyanet Sen Kocaeli İl başkanı
Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Mil-Diyanet, Sen, Kocaeli, İl, başkanı, Halil, Fıngaloğlu'undan, Mevlid-i, Nebi, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı