Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 22:28
 
KOCAELİ'NİN BİR ÇOK İLÇESİNDE BÖCEK ALARMI
Kocaeli'nin bir çok ilçesinde Özellikle Gebze bölgesinde yoğun bir şekilde görülen esrarengiz sinek benzeri böcekler şehri adeta istila etti.
ÖZEL HABER Haberi
KOCAELİ'NİN BİR ÇOK İLÇESİNDE BÖCEK ALARMI

Reklam Ajansı

GEBZE MEDYA AJANS Armut

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz.

TEKLİF AL
Armut
Kocaeli'nin bir çok ilçesinde Özellikle Gebze bölgesinde yoğun bir şekilde görülen esrarengiz sinek benzeri böcekler ( dantel böceği) şehri adeta istila etti.
 
 
 
ÖZELLİKLE GEBZE,DARICA,ÇAYIROVA BÖLGELERİNDE GÖRÜLEN SİNEĞİN ADI DANTEL BÖCEĞİ
 
Halktan yoğun bir şekilde şikayet alan bu olay da Sineklere maruz kalanlar ısırdığı zaman acı hissi verdiğini ve en az on gün sürfdüğünü konduğu yerlere koloni halinde yapıştıklarını kolay kolay ölmediklerini belirttiler.
olayın sosyal medya da gündem olmasının ardından Kocaeli Büyükşehir belediyesi bir açıklama yaptı.
 
 
Yapılan açıklamada:
 
 
''7-8-9 Eylül tarihlerinde #Gebze #Darıca #Çayırova ilçelerimizde
bitki zararlısı olan minik dantel böceğinin yaşattığı rahatsızlığın önüne geçmek için 20 vektörle mücadele ekibimizle uygulama yapıyoruz''. denildi.

AMERİKAN AĞ KANATLI TAHTAKURUSU BÖCEĞİ

Latince adı;   Corythucha arcuata  (Say)

2000 yılına dek C.arcuata türü sadece K.Amerika ve Güney Kanada var olduğu biliniyordu. Daha sonra türün Kuzey İtalya’ da var olduğu bildirildi.

Bu zararlının, ülkemizde ki varlığı 2003 yılında ilk defa Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Sayın Doç.Dr. Serap Mutun tarafından teşhis edilmiştir. Sonradan İsviçre( 2005 )ve Bulgaristan ve Balkan Yarımadasında kaydedilmiştir (2013).

Türkiye’de Bolu, Düzce, Zonguldak, Bursa, Bilecik, Ankara, Karabük meşe ormanlarında yayılışı görülmüştür.2014 yılında Kastamonu Üniversitesinden Dr. Emine Sönmez ve Arkadaşları, Kastamonu-Merkez, Çatalzeytin’de yayılışını bildirmişlerdir.

Orman ağaçları için ölümcül derecede tehlike arz eden bu türler, Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Organizasyonu – EPPO-  tarafından “ alarm listesine “alınarak – pest (zararlı) hayvan -  kategorisinde değerlendirilmiş ve bu türlere karşı önlem alınması gerektiği vurgulanmıştır. Ormancılık Araş. Enst. Müd.lüğü’nden Entemologlar,(Or.Yük.Müh.leri  Metin Serin,Mahir Erdem.)  Batıkaradeniz ‘deki meşe ormanlarında kurumalara kadar  giden tasallutlarını   saptamışlardır.

Türkiye’deki etkilediği ağaç türleri;  sapsız meşe, saplı meşe, tüylü ve Istranca meşeleri, doğu kayını ve gürgen, keçi söğüdü, çınar, alıç, vd. rastlanmıştır.

Böceğin ağır enfeksiyonuyla, zararlı türün beslenmesi durumunda; yaprakların vejatasyon dönemi tamamlanmadan sararması (dolayısıyla kurumalar olması) ve dökülmesi sonucu ağaçlar fotosentez gerçekleştirememektedirler.

MÜCADELE:  Geniş yayılışını verimli ve verimsiz meşe ormanlarında yapmış olması kimyasal tekniklerle savaşıma engeldir. Üstelik, kimyasal yöntemlerle böcek mücadelesi epey senelerce önce ormancı teknik adamlarca çevre sorunları yaratmamak açısından terk edilmiştir.

2015 yılında, K.T.Ü. den sayın Emine Sönmez ve Arkadaşları;  bu zararlıya karşı laboratuarda entomopatojen mantar izolatlarından Beauveria bassiana izolatını test etmişlerdir. Umut verici etkiler alsalar da çalışmaların artırılmasını önermişlerdir (TUBİTAK.2016).

Doç.Dr. Serap Mutun’a  göre  ; “mücadelede ekolojik ve biyolojik yöntemlerle doğaya zarar vermemek olanaklıdır..Bu türün zararlısı doğal predatör (yırtıcı) böceklerin yapay olarak laboratuarlarda   üretimi,çevre ormanlardaki karıncalar,uğur böcekleri,örümcekler vasıtasıyla yenmesi ve  yağışlı hava koşullarının  artışı ile böcek nüfusu azalabilecektir.Yine belirli yıllar sonrası,böcek nüfusunun çoğalarak bir  tepe noktası yapıp kendiliğinden asgari seviyelere düşmesi  beklenmelidir.”diye açıklamıştır.

Avrupa’da 2003 yılının ekstrem sıcaklıklar oluşturduğu (Termometrenin 41santigrada eriştiğinde, insan vücudunun ısı düzenleyici sistemi çökmeğe başlamakta)Avrupa  çapında 22000-35000  insanın öldüğü  (Mark  Lynas,2008) ve  bitki  gelişimlerinin çam, meşe, kayın ormanlarında  yavaşladığı  tesbitleri yapılmıştır.

Muhtemeldir ki,  Avrupa’daki 2003 yılının sıcak hava dalgası bu istilacı Amerikan Tahtakurularının Türkiye’ye göç etmesini tetiklemiş olacağına ihtimal yürütmekteyim

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCAELİ'NİN, BİR, ÇOK, İLÇESİNDE, BÖCEK, ALARMI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KOCAELİ'NİN BİR ÇOK İLÇESİNDE BÖCEK ALARMI
KOCAELİ'NİN BİR ÇOK İLÇESİNDE BÖCEK ALARMI
KOCAELİ'NİN BİR ÇOK İLÇESİNDE BÖCEK ALARMI
Yorumlar
Haber Yazılımı