Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 13:32
 
Kentkart, şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulamasına başladı.
Kentkart, İç İşleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulaması hakkındaki genelgeye uygun olarak alt yapı teknolojisini geliştirdi.
GÜNDEM Haberi
Kentkart, şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulamasına başladı.

Reklam Ajansı

GEBZE MEDYA AJANS Armut

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz.

TEKLİF AL
Armut

İlk olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde çalışmalara başlayan Kentkart, Gaziantepkart kullanıcılarına tanınan 2 haftalık akreditasyon süresinin sonundaGaziantepkart ile yapılan yolculuklarda HES kodu sorgulama ve geçiş engelleme işlemini 17 Ekim 2020 tarihinde devreye aldı. Yapılan çalışmada Kentkart teknolojisi ile Sağlık Bakanlığı verileri arasında gerçek zamanlı entegrasyon sağlandı. Bu sayede ulaşım kartını kart okuyucuya gösteren kullanıcıların öncelikle HES kodu sorgulanıyor ve Sağlık Bakanlığı tarafından riskli veya temaslı olarak bildirilen kullanıcıların toplu ulaşım araçlarına binmesi engelleniyor. Kentkart tarafından yapılan bu entegrasyon ile toplu ulaşım araçlarında seyahat eden vatandaşların sağlığı korunurken, karantinada olması gereken vatandaşlar tespit edilerek emniyete bildiriliyor ve toplu taşıma kullanan tüm yolcular için daha güvenli bir seyahat alanı oluşturuluyor. Sistemin çalışabilmesi için vatandaşların toplu ulaşımda kullandıkları kartları HES kodları ile eşleştirmesi gerekiyor. Kartlarını HES kodları ile eşleştirmeyen kullanıcılar toplu ulaşım araçlarından yararlanamıyor.

 

Kentkart, yerli ve milli bir teknoloji şirketi olarak Covid-19 ile mücadele kapsamında yapılan tüm ar-ge çalışmalarını sosyal sorumluluk görevleri arasında değerlendiriyor. Bu kapsamda Kentkart, faaliyet gösterdiği şehirlerde Belediyelerin Sağlık Bakanlığı ile imzalayacakları protokoller doğrultusunda şehir içi toplu ulaşımda gerçek zamanlı HES sorgulaması yaparak vatandaşlara sağlıklı ve güvenli yolculuk imkânı sağlayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentkart,, şehir, içi, toplu, ulaşımda, HES, kodu, sorgulamasına, başladı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı