Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 12:29
 
Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi Tapu Sorunu Haberleri
Hürriyet Mahallesi ve Yavuz Selim Mahallesi Dernek başkanları Adnan Civil ,Ekrem Yılmaz ve Av.Recep Dursun ile birlikte Gebze Antik Cafe' de basın ile bir ayara geldi. Toplantıya CHP İlçe Başkanı Gökhan ORHAN ,MHP ilçe yöneticisi, ve SP İlçe başkanı Mustafa TÜREL’de katıldı. Toplantıda Hürriyet ve Yavuz Selim mahallelerinin tapu sorunlarına ilişkin konuşma yapan,Av.Recep Dursun şunları söyledi.
GEBZE Haberi


Değerli Gebze,Hürriyet ve  Yavuz selim  halkı ,değerli basın ve bizlere destek vermeye gelen sevgili dostlar hepinizi saygı,sevgi ve hürmetle selamlıyoruz.

 

Kentimize, mahallelerimize yönelik saldırı ve düzenlemelerin “daha fazla kâr” elde etmekten başka bir amaca yönelik olmadığını biliyoruz.

 

Bu nedenle ,kentimizi, mahallemizi ve sokağımızı yaşanabilir kılacak tek anlayışın mahallelerimizde yaşayanların karar mekanizmalarına katıldığı,sosyal,kültürel ve ekonomik koşulları temel alan YERİNDE İYİLEŞTİRME VE YERİNDE DÖNÜŞÜM”’den geçmektedir.

 

Bize rağmen,bizim irademizin olmadığı,onayımızın alınmadığı,vatandaş olarak haklarımızı teslim etmeyen hiçbir projeyi onaylamıyor,geleceğimiz hakkında alacağınız kararları da tanımayacağız.

 

2014 yılı yerel seçimlerinden 1 ay sonra tapu sözü verildi.Ancak bir türlü çekmece açılmadı ve halen tapular hak sahiplerine verilmedi.

 

Yetmedi 2018 yılı başlarında adeta bizlerle dalga geçercesine “Tapu sorunu tarih oldu,tapu sorununu çözdük..” diye broşür basılıp mahallelerde dağıtıldı.

 

            Mahalle halkı olarak kent meydanlarında,mahallemizde eylemler yapıp itirazlarımızı ,taleplerimizi dile getirdik ve sesimizi duyurmaya çalıştık.

 

            30 yıldan fazla süredir,bu iki mahallede ikamet eden ve devletimiz tarafından da hak sahibi olarak kabul edilen mahalle halkı olarak; Bizi,rantçı,işgalci ve müşteri gören anlayışı kabul etmediğimizi,etmeyeceğimizi,Artık seçimlere malzeme olmak istemediğimizi 

Rant planlarından vazgeçilmesini istedik.Yani,Önce Tapu,sonra yapı! Dedik.       

2018 yılı Temmuz ayında askıya çıkarılmış bulunan,Çevre ve onaylanan1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliği ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı,plan notları ve plan kararlarına şehir plancı ve hukukçu dostlarımız ile birlikte  titizlikle inceledik.

Her iki mahalle vatandaşları olarak.hak sahipliğimizin tapuya dönüştürülmesi için,adaletli bir plan hazırlandığı düşüncesinde iken,aksine varolan sorunları katlayarak üzerine yeni sorunlar eklediği görülmüş ve yürütmenin durdurulması talepli davalar ikame edilmiştir.

Birçok dosya üzerinden mahallinde keşif yapılmış ve gelen tüm bilirkişi raporları ile bu planların imar mevzuatına,planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğundan bahisle Kocaeli 2.İdare Mahkemesi 2019/348 İdare nolu dosya üzerinden yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

Dolayısıyla bu planların mahkemece iptal edileceğine dair çok kuvvetli bir işarettir.

31/03/2019 tarihinde Gebze Belediye başkanlığına seçilen sayın Zinnur Büyükgöz’e buradan bir çağrıda bulunuyoruz.

Seçim sürecinde “ önce tapu,sonra yapı..” diyerek bizlerden destek istemiş,mahallelerimizin hak sahipliğinin mülkiyete dönüştürülmesi ve yerinde dönüşümün halkla birlikte yapılacağını,istenilmeyen hiçbirşeyin yapılmayacağının taahhüdünü vermişti.

Hak sahibi olarak bizler belediye başkanının verdiği söz ve taahhütleri bir kez daha hatırlatıyoruz.Belediyenin duyarsız ve sessizliği sorunu çözmek yerine,öteleme,sürece yaymaya çalışıldığı düşüncesine kapılmaktayız.

Sürekli bölgede plan yapılmadan tapu verilemez diyen belediye,yürütmenin durdurulması kararına rağmen,nasıl olurda hala  ham ve hisseli satışlar yapmaya devam ediliyor?

 

Yıllarca kandırıldık mı?

 

Bölge halkının sosyal ve ekonomik durumu ortada iken,hak sahibi olup,işgalci veya müşteri hiç olmadığımız belediye başkanı tarafından da kabul edilmesine rağmen,sorunu çözmek yerine bizi bölmek,gücümüzü kırmak,mücadelemizi zayıflatmaya çalışıldığını görmekteyiz.

 

Meseleyi parası olan olmayan ayrımına indirgeyenler,ya gerçekten sorunu anlamamış,ya da belediyenin içinde düşürüldüğü borç batağının bu bölge halkından alınacak parayla kapatılmak istenmektedir.

 

Bizler,bu süreçte haklı olmamıza rağmen haklarımıza,oturup beklemekle,yönetenlerin keyfi ve vicdanlarına terketmekle kavuşamayacağımızın bilincine vardık.

 

Hak verilmez alınır düsturu ile,tırnaklarımızla kazandığımızı,geçmişimizi ve çocuklarımızın geleceğini,birlik,dayanışma ve yardımlaşma ile,komşularımıza da sahip çıkarak kirli rant projelerinize kurban etmeyeceğiz.

 

Belediye başkanından sözünü tutmasını istiyoruz.

Bizleri rantçı,işgalci ve müşteri gibi gören anlayışı reddedeceğimizi çok açık şekilde ifade ediyoruz.

Sorunun çözümünde paydaşı olan bizleri planlamanın başından sürecin sonuna kadar tüm aşamalarına katılımımızın sağlanmasını istiyoruz.

 

Hepimiz, çok acılar çektik,çok badireler atlattık.

Artık seçimlerin malzemesi değil,barınma hakkını kullananan bizlerin insanca yaşamın özneleri olmak istiyoruz.

 

Sorunun çözülmediği,çözme noktasında bir iradeye tanık olamadığımızı tüm Gebze kamuoyu ile siz değerli basın mensupları ile paylaşmak istiyoruz.

 

Bundan sonra da,haklı tapu mücadelemize devam edeceğimizi,haktan ve haklıdan yana olan herkesin ve kesimin sorunlarımıza duyarlı olmaya,dayanışma davet ediyoruz.

 

Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: Hürriyet, ve, Yavuz, Selim, Mahallesi, Tapu, Sorunu, Haberleri,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ali ’ye düşman olan Allah’ a düşman olur.


Hz.Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı