Haber Detayı
03 Şubat 2020 - Pazartesi 09:50 Bu haber 188 kez okundu
 
HAYDAR AKAR:BÜYÜKŞEHİR FAİZE ÇALIŞIYOR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devasa bütçesine rağmen Türkiye’nin en borçlu belediyesi liderliğini kimseye bırakmıyor.
SİYASET Haberi


CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Büyükşehir Belediyesinin faiz giderlerine dikkat çekerek sadece son 3 yılda 500 Milyon TL faize ödendiğini söyledi.

 

 

6 BELEDİYENİN BÜTÇESİNDEN FAZLA FAİZ ÖDEMESİ

 

 

Sayıştay Raporlarındaki tespitlere ilişkin açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin son 3 yıldaki faiz giderlerinin altını çizerek’ 2016 yılında 97, 2017 yılında 240 ve 2018 yılında 185 Milyon TL olmak üzere sadece 3 yılda 522 Milyon TL faize ödendiğini söyledi.

 

 

Bu ödemeleri ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin; Kandıra, Karamürsel, Derince, Dilovası, Kartepe ve Gölcük Belediyelerinin 2019 yılı bütçelerinin toplamından fazla faiz giderinin olduğunu buna özel kalem giderlerini de dahil ettiğimizde Türkiye’de 50 kentin bütçesinden fazla bir giderin olduğunu söyledi.

 

 

LİYAKAT HAK GETİRE

 

 

Büyükşehir Belediyesinin mevzuat ve yönetmeliklere aykırı olarak yapmış olduğu atamalara da dikkat çeken Akar, sınava girmeden yapılan tekniker atamaları olduğunu yine sınavsız ve keyfi olarak hizmetli kadrolarından itfaiye başçavuşluğuna yapılan atamaların Sayıştay tarafından tespit edildiğini ancak değişen bir şeyin olmadığını söyledi.

 

 

2 MİLYON TL GEZİLERE GİTTİ

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar bu tespitlerin muhalefet iddiaları olmadığının altını çizerek bunlar Sayıştay raporlarında yapılan tespitler. Bugün kalkıp biz gezilere şu kadar harcamışsınız hangi hakla desek kalkıp vatandaşı gezdirmeyelim mi hizmet etmeyelim mi diyebilirler. Ancak mevzuat ve yönetmelikler de il dışına yapılan geziler Belediye bütçesinden karşılanmaz diyor.

 

 

 

Peki bunlar ne yapmışlar sadece 2 ayda 5 Nisan-15 Haziran 2018 tarihleri arasında Bursa, İstanbul, Çanakkale, Konya, Bilecik-Söğüt’e, gezilerle 823 bin 190 TL harcanmış yetmemiş, 18 Haziran-18 Eylül 2018 tarihleri arasında da, 1 milyon 211 bin 962 TL bedelli, Bursa, İstanbul, Çanakkale, Bilecik-Göynük, İznik, Ankara, Bolu, Konya’ya ziyaretler düzenlenmiş. dedi. Açıklamasında Belediyelerin seyahat acentası olmadığını belirten Akar, vatandaşlara yapılacak hizmetin vatandaşı gezdirerek değil, vatandaşın temel kamu hizmetlerinden yararlanması olarak sağlanabileceğini söyledi.

 

 

20 GÜNLÜK DEĞİL 20 YILLIK İCRAATLAR YAPILMALI

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Bir yanda 500 Milyon TL faizler ödendiğini, bir yanda geziler ve lale devri yaşandığını belirterek, Bu kafa ve anlayış umarız yeni yönetimce de devam ettirilmez. Yoksa ülkeyi yüklenen Kocaeli’nin kaderi en borçlu belediye ve yatırımsız bir kent olarak devam eder, dedi. Gelinen 10 aylık süreçte Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ciddi bir yatırıma sahip olmadığının altını çizen Akar, Darıca- Gebze metrosunun Ulaştırma Bakanlığına devri ile övünülmemesi gerektiğini söyledi. Yeni hazırlanan yerel yönetimler yasası ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 700 Milyon TL kaybı olacağını belirten Akar, yeni yönetimin Lale festivalleri ile 20 gün için parayı toprağa gömmeye lüksü olmadığını devam ettirilmesi durumunda ise Kocaeli’nin hizmet almasının mümkün olmayacağını söyledi.

Kaynak: Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: HAYDAR, AKAR:BÜYÜKŞEHİR, FAİZE, ÇALIŞIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.


Mevlana
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı