Haber Detayı
08 Kasım 2020 - Pazar 12:22
 
eyt haberleri eyt son dakika haberleri
EYT sorunu, Plan ve Bütçe Komisyonunda gündem oldu!
DARICA Haberi
eyt haberleri eyt son dakika haberleri

Reklam Ajansı

GEBZE MEDYA AJANS Armut

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz.

TEKLİF AL
Armut

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerinde söz alan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erhan Usta Emeklilikte Yaşa Takılanları gündeme taşıdı.

Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5,3 milyon

Şimdi, gelelim emeklilikte yaşa takılanlar konusuna Sayın Bakanım. Tabii, bu konu önemli bir konu. En son rakam itibarıyla zannediyorum 5,3 milyon civarında ‘emeklilikte yaşa takılan’ diye tabir ettiğimiz insanlar var. Yani normal sigorta süresini doldurmuşlar, yaştan dolayı bekliyorlar. Şimdi, tamam “Genç emekli olmasın.” diyorsunuz, olmasın fakat bir taraftan da bakıyorsunuz bu insanlara, 10 bin gün prim yatırdığı hâlde bekleyen insanlar var.

Bunlara hiç mi çözüm getirmeyeceğiz?

Şimdi, devlet diyor ki “Gençsin, emekli olamazsın” işveren diyor ki “Yaşlısın, çalışamazsın.” Ya, bu insanları açlığa mı mahkûm edeceğiz? Ya, buraya bir çözüm getirilmesi lazım. Yani bununla ilgili Mecliste bir sürü önerge verildi, işte benim görevden alındığım gün bir tanesi kabul edilmişti sonradan reddolundu.

Meclisin araştırma komisyonu kurması lazım

 

Yani hakikaten, burada tekraren söylüyorum: Bu konu Meclisin bir araştırma komisyonu kurarak çalışması gereken bir konudur. Niye böyle bir konudur? Çünkü bu konuyu ne hükûmet tek taraflı çözebilir, ne muhalefetin dediğiyle olur, ne mağdurun dediğiyle olur, ne efendim işverenin. Yani toplumun bütün kesimleri yan yana gelip buradan bir çözüm seti çıkarması lazım.

Beş alternatif çıkartabilirsiniz; kimisi işte maaşını kademeli alma olur, maaş almaz sağlık yardımı yapılır, şu olur, bu olur. Devletin imkânlarıyla birlikte düşünülüp, bunlardan bir tanesiyle çözülmesi lazım ama emeklilikte yaşa takılanlar konusuna kulak tıkamak yanlıştır. Emeklilikte yaşa takılanlar konusu… Bu haklı bir taleptir, onu ifade edeyim.

Yani, şimdi -normalde bir siyasetçinin bunu söylememesi lazım ama ben söyleyeceğim- bu ülkede hiç prim ödemeden milyonlarca insanı emekli eden bir sistem, on bin gün prim ödemiş bir adama “Sen bekleyeceksin, emekli olacaksın.” diyemez, ülkenin böyle bir hakkı yok. Bakın, hiç prim ödemeden emekli olan milyonlarca insanımız var bizim, helali hoş olsun, verdik parayı ama onlara bu kadar cömert olurken çalışan insanlara niye bu kadar cimri oluyoruz ve böyle bir konuya niye kulağımızı tıkıyoruz, bu anlaşılabilir bir şey değil ve neredeyse bütün siyasi partilerin de bu sorunu çözmeye yönelik topluma verdiği vaatler var. Siyasetçiler vaatlerinin arkasında durmak durumundadır.

EYT konusunda 750 milyar lira yük mü var?

Şimdi, EYT konusunda bakın bir de bir şey var yani EYT’yi konuşuyoruz, böyle karanlıkta birbirimize sopa vuruyoruz. Ya, bir hesap yok ortada, devlet bir hesap yapmaz mı? Yaptıysanız bizimle paylaşın lütfen. Daha önceden verilmiş 750 milyar TL tek sayfalık bir not vardı, o zaman bana da gelmişti o not, o hesap falan değil. Toplumu ikna edici bir hesap yapın lütfen. Hangi konuyu tartışırken kırk yılın kümülatif yükünü birlikte koyup toplumun önüne koyuyoruz da bu EYT konusunda 750 milyar lira yük var diyoruz? Yani hangi çözüm stiline göre bu var? Bunlara bakmak lazım.

Dolayısıyla, lütfen hesap yapın, hesapsız kitapsız iş olmaz. Bakın, bu hesabı devletten başkası yapamaz çünkü o bilgiler sizin elinizde veya bilgiyi paylaşın bizimle, bizim onu yapacak teknik kapasitemiz var. Ama hangi kıdemde ne kadar çalışmış, ne olmuş, kaç insan var, bunların bilgileri olmadığı o zaman, o “break down” olmadığı zaman bizim bu hesabı yapma imkânımız yok. Bu hesap yapılıp toplumla paylaşılırsa, eğer haklıysanız konunuzda o zaman kendinizi topluma daha fazla anlatırsınız, yoksa emeklilikte yaşa takılanlardan Hükûmet bana göre çok ciddi ikaz yedi, bundan sonra da önümüzdeki dönemde de bu ikazı yemeye devam edecek, bunun cezasını çekersiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: eyt, haberleri, eyt, son, dakika, haberleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı