Haber Detayı
05 Mart 2020 - Perşembe 09:12 Bu haber 148 kez okundu
 
Diyetisyen Özdemir Gebelikte Beslenmeyi Anlattı!
Diyetisyen Betül Beyaz Özdemir gebelikte nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulundu.
SAĞLIK Haberi


Özdemir gebelikte beslenme hem annenin sağlığını koruması hem de bebeğin büyüme, gelişme ve yaşamını sağlıklı bir şekilde sağlayabilmesi için büyük önem taşıdığını vurgulayarak,”Gebelikte artan besin gereksinmesi yeterli miktarda karşılanmadığında annenin depolarından gider bunun sonucunda annede vitamin mineral eksiklikleri ile orantılı kemiklerde mineral kaybı ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkarır. Çok sayıda araştırmada gebelik sürecinde annenin beslenmesi bebeğin beyin gelişimi, preklemsi ,doğum ağırlığı ve prematürelik üzerinde etkileri kanıtlanmıştır.Bugün ve gelecekteki kuşaklarımızın sağlığı için gebelik dönemindeki beslenmeye önem göstermemiz gerektiği açıktır” dedi.

“BEBEK ANNE SAĞILIĞI AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEM TAŞIYOR”

Makro besin eksiklikler gebelerin günlük önerilen protein miktarı 61’in  daha altında alınması ile Ülkemizde seyrek ,seyreden Protein enerji malnütrisyonuna neden olduğunu söyleyen Betül Beyza Özdemir,”Mikro besin eksiklikleri gebelerde mineral ,vitamin eksikleri oldukça sık görülmektedir.Gebelikte artan makro ve mikro besin öğesi gereksinmesi bebek ve anne sağlığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır” sözlerine yer verdi.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK

Gebelik döneminde anne adayının kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılamak,vitamin ve mineral depolarını bebek için ve kendisi için yeterli düzeyde tutması gerektiğini bildiren Özdemir,”Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamak  ve doğumdan sonraki dönemde bebeğini emzirmek için yeterli enerji ve besin öğelerini karşılayacak depoyu sağlamak için yeterli ve dengeli beslenmesi büyük önem taşımaktadır.Gebelikte artan demir eksikliğinin karşılanmaması ve alınan demir emilimini düşük olması sonucu annede sıklıkla Anemi ve Osteomalaziye neden olmaktadır.Gebelikte artan Bazal Metabolizma hızı ile  emzirme için gerekli depoların tamamlanması anne meternal dokularının büyümesi (meme ve uterus ) , fetüsün büyüme ve gelişmesini sağlayabilmesi için gebelik başlangıcında normal beden ağırlığına sahip olan annenin  ilk trimesterde günlük enerjiye ek (70-150) kkal ,ikincitrimesterde ek  (260-350)kkal, üçüncü trimesterde ek (450-500)kkal alınması önerilmektedir” dedi.

GEBELİKTE BESLENME ÖNERİLERİ

 • Dengeli beslenme çok önemlidir.( tahıllar, et, süt, yumurta, kurubaklagil, sebze, meyve, yağlar ve şekerlerden yeterince almak gerekir.)
 • Yiyecekler sık ama az miktarda tüketilmelidir. ( günde 5-6 öğün, 3 ana 3 ara öğün gibi)
 • Bol su içilmelidir.(2,5-3 lt günde)
 • Sindirimi zor gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Konstipasyonu önlemek için posalı, lifli gıdaların tüketimi arttırılmalıdır.
 • İçeriğinde katkı maddesi bulunan hazır gıdalar gibi besinlerden kaçınılmalıdır.
 • Fazla tuzlu, baharatlı, çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Pastörize olmayan süt, peynir, sushi, füme ürünler, hazır meyve suyu ( taze sıkılmış olanı içilebilir ) ve şarküteri cinsi gıdalar ile dondurulmuş gıdalar kullanılmamalıdır.
 • Et , tavuk, balık ve yumurta iyi pişirilerek tüketilmelidir
 • Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Uzun süre aç kalınmamalıdır.
 • Güneşli havalarda yürüyüşler yapılmalıdır.
 • Doktorunuzun verdiği vitamin ve demir hapları unutulmamalıdır.
 • Tatlandırıcı kullanma zorunluluğu varsa, aspartam içerenler tercih edilmelidir.
 • Hamilelik süresince 9-12 kilodan fazlasının alınmamasına özen gösterilmelidir.
 • Doğal, taze ve çok çeşitli beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Taze meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanmasına dikkat edilmelidir.

 

GEBELİKTE BESİN GÜVENLİĞİ

A VİTAMİNİ (RETİNOL) ;Süt ve süt ürünlerinde, balık yağlarında , Avitamininin öncülü olan karotenler ise sebze ve meyvelerde bulunur , aşırı miktarda Avitamini alımı fetüste teratojenik etki gösterebilmektedir.

KAFEİN : Kahve , çay , kakao ve kola gibi içeceklere katılan hafif bağımlılık yapan doğal bir sitümilandır.Kafein , plasentadan fetüse direk geçer ve fetüste metabolize olamaz bu nedenle gebelerin kafein tüketiminin günlük 200mg (2-3) bardak çay ile sınırlandırılması gerekir.

ALKOL: Plasentadan fetüse direk geçer ve fetüste metabolizma edilemez fetüsün nörolojik gelişimini, fizyolojik büyüme ve gelişmesinde olumsuz yönde etkileyebilir. Gebe kadınların günlük güvenli alkol tüketin dozu bilinmemektedir, bu nedenle gebelikte hiç alkol alınmaması önerilir.

VEGA ÖZEL SAĞLIK VE DANIŞMA MERKEZİ

Diyetisyen Betül Beyaz Özdemir

İletişim için; betul.ozdemir@vegaklinik.com

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Diyetisyen, Özdemir, Gebelikte, Beslenmeyi, Anlattı!,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı