Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 13:53
 
Akar: “429 Bin Kaza, Bu Nasıl İş”
CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ülkemizde yaşanan iş kazalarının her yıl katlanarak arttığını belirterek 2009 yılında 69 Bin olan İş kazasının 2018 yılında 429 Bin’e ulaştığını söyledi.
SİYASET Haberi


Dünya da her yıl 2 Milyon işçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybettiğini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ancak bakıyoruz Dünya da ve Avrupa da iş kazaları her yıl azalırken Türkiye’de her yıl sayılar ve kaybedilen hayatlar artış gösteriyor. 2009 yılında ülkemizde 64 Bin iş kazasının meydana geldiğine dikkat çeken Akar, bu sayının 2018 yılında 429 bin olduğunu söyledi.

MECLİS DERHAL İNSİYATİF ALMALI
 İş kazalarının sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek/ güvencesiz istihdam biçimleri, çalışma koşullarının ağırlığı, kadın, genç, çocuk emeği sömürüsü ile kayıt dışı istihdam gibi nedenlerden kaynaklandığının altını çizen Akar, bu konuda Meclise büyük sorumluluk düştüğünü ve derhal bu konuyu derinlemesine araştırması gerektiğini söyledi.

İŞ KAZASINDA AVRUPAYI 5’E KATLIYORUZ
Akar, AKP İktidarının her yıl artan iş kazalarını görmezden geldiğini belirterek bakıyoruz Mecliste verilen soru önergelerinde yönetmeliklerden bahsedilip sanki bunlarla iş kazalarının önüne geçilmiş başarı sağlanmış gibi lanse ediliyor. Ancak ülkemizde sigortalı her bir işçinin iş kazası sebebiyle ölüm riski ortalama 0.5. Avrupa’da bu oran 0.1. Yani Türkiye’de iş kazası nedeniyle ölüm oranı Avrupa’nın tam 5 katı dedi.

HER YIL KATLANIYOR
Ülkemizde her yıl iş kazaların da büyük artışın gerçekleştiğini belirten Akar, 2009 yılında 64 Bin, 2013 yılında 193 bin, 2015 yılında 241 bin ve 2018 yılında 429 bin iş kazasının meydana geldiğini bu rakamların dikkate alınması gerektiğini söyledi.

2019 yılında da iş kazalarında değişen bir şey olmadığının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar sadece Eylül ayında ülkemiz genelinde 45 emekçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybettiğini söyledi. Akar, sanayi kenti olan Kocaeli de Eylül ayında 6 işçinin iş kazası nedeni ile hayatını kaybetmesinin hem vicdanlarını sızlattığını hem de bu konuda hala gerekli önlemlerin alınmadığının göstergesi olduğunu söyledi.

Kaynak: (GHS) - GEBZENİNSESİ GAZETESİ HABER SERVİSİ Editör: Mustafa Can
 
Etiketler: Akar:, “429, Bin, Kaza,, Bu, Nasıl, İş”,
Haber Videosu
Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı