Haber Detayı
06 Mart 2020 - Cuma 12:10 Bu haber 130 kez okundu
 
Ak Partili Vekil Yunan Sınırında!
AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu,
GÜNDEM Haberi


AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile beraber inceleme ziyareti gerçekleştirmek için Yunanistan sınırında Pazarkule ve İpsala Sınır Kapılarını ziyaret etti.

Katırcıoğlu, Pazarkule ve İspala Sınır Kapılarında

Yunanistan sınırında ki Pazarkule ve İpsala Sınır Kapılarını ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, "Başta İdlib’te şehit olan Mehmetçiklerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, Türkiye kararlı duruşundan asla taviz vermeyecek geri adım atmayacaktır." dedi.

AB SINIRINDA ‘İNSANLIK’ ÖLÜYOR

Yunanistan Sınırında yaşanan insanlık dramı ile ilgili komisyon olarak bir karar aldıklarını aktaran Radiye Sezer Katırcıoğlu, Yerinde incelemelerde bulunmak üzere de Edirne'ye geldiklerini ifade etti. Açıklamasının devamında Katırcıoğlu şunları aktardı; “Her fırsatta insan hakları değerleri üzerinden ülkemize parmak sallayan AB ve onun bir üyesi olan Yunanistan'ın burada sistematik bir şekilde insan hakları ihlalleri olduğunu gördük. Dolayısıyla bu kabul edilebilir bir şey değil. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 13. maddesi ve 1951 tarihli mülteci hakları sözleşmesine göre, geçmek isteyen sığınmacıların yapılan kontroller sonucunda sığınma hakkının kabul edilmesi gerekiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve İnsan Hakları Gözlem Merkezi Genel Direktörü' nünde bu anlamda açıklamaları gelmeye devam ediyor. Maalesef burada çok acımasız bir durum söz konusu. Türkiye'de yaklaşık 8 yıldan bu yana 3 milyon 600 bin Suriyeli ve 300 bin civarında düzensiz göçmen bulunuyor. Bu göçmenleri gerek barınmaları gerekse temel ihtiyaçlarının karşılanması bakımından Türkiye'nin yapmış olduğu fedakârlıkları da dikkate aldığımızda, Yunanistan'ın insan hakları ihlali yaptığını görüyoruz. İnsan hakları noktasında her gün Türkiye'ye parmak sallayan AB burada sınıfta kalmıştır."

GÖÇMENLERİN GEÇİŞLERİ KISITLANAMAZ

İdlib'de 34 askerimizi şehit verdiğimiz menfur saldırı sonrası, ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki başta Suriyeliler olmak üzere düzensiz göçmenlerden Avrupa'ya geçmek isteyenlere kara ve deniz sınırlarında engel olunmaması kararının verildiğine değinen Katırcıoğlu, sözlerine şöyle devam etti; “1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Belgesi'nin 13/2 maddesinde herkesin, kendi ülkesi de dahil, herhangi bir ülkeden ayrılma ve dönme hakkına sahip olduğu yer alır. Bu da, göçmenlerin herhangi bir ülkeye gidişlerinin kısıtlanamayacağına açıkça işaret ediyor."

Yunanistan uluslararası kuralları çiğneyip insan hakları ihlallerine devam ediyor, neden Yunanistan’ı Avrupa cesaretlendiriyor. diyen Katırcıoğlu, şunları kaydetti: "Yunan askerinin bugün burada yaptığının milyonda 1'ini Türkiye yapsa hem Avrupa hem de Avrupa'nın Türkiye'deki figüranları avaz avaz ortalığı yıkmıştı. “Asıl azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, onunda aslı ayrandır.” demiş atalarımız, Yunanistan’ın barbarlığı da bu atasözünün günümüz de yaşananlara ne kadar uygun olduğu gösteriyor.”

YUNAN ASKERİNİN BARBARLIĞINA ŞAHİT OLDUK

Yunanlıların, sığınmacılara gerçek mermilerle ve biber gazı ile saldırı yaptığına bir mültecinin ölümüne, 5 mültecinin yaralandığına şahit olduklarına değinen Radiye Sezer Katırcıoğlu, “AB, sınırlarına ulaşan göçmenlere uluslararası koruma sağlamalıdır. Türkiye'nin yıllarca koruduğu, yurt olduğu, ensar olduğu ve olmaya devam edeceği bu insanlara yapılan sistematik işkence ve insan haklarına aykırı tutuma AB, insan haklarının sözde savunucuları nasıl göz yumabiliyor? Sığınma ve iltica hakkı tüm uluslararası sözleşmelerde bir insan hakkı olarak belirlenmiştir. Geri gönderme ilkesine rağmen Yunanlıların bu şekilde ihlallerde bulunması bir askerlik suçudur. Buradan Avrupa Birliği'ne sesleniyorum. Nerede sığınma hakkı? Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede Avrupa? Nerede arkasına sığındığını sözleşmeler? Avrupa Birliği ve Yunanistan burada insanlığı öldürüyor. Yazıklar olsun sahte insan hakları savunuculuğunuza." dedi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ak, Partili, Vekil, Yunan, Sınırında!,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Yazarlar
sanalbasin.com üyesidir
Özlü Sözler
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Modül 1

 

 
KOCAELİ SON DAKİKA HABERLERİ
Herkese Açık grup · 13.231 üye
Gruba Katıl
www.gebzeninsesi.com Haber ihbar Whatsapp  0532 233 28 80
 
Modül 3
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı